Czy abonament na samochód się opłaca? Prześwietlamy koszty i korzyści finansowe

0
1654
Czy abonament na samochód się opłaca? Prześwietlamy koszty i korzyści finansowe

Nie dysponujesz odpowiednio dużą ilością gotówki, aby kupić auto? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się abonament na samochód. Poznaj koszty oraz korzyści finansowe i sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Czym jest abonament na samochód i czym różni się od leasingu?

Abonament na auto to nic innego jak wynajem długoterminowy samochodu, w którym najmujący korzysta z pojazdu przez czas określony w umowie. Użytkownik nie kupuje samochodu na własność, a jedynie wypożycza go u firmy wynajmującej.

Kluczowe jest jednak to, że wynajmujący może wykupić auto pod koniec trwania umowy najmu i zadeklarować to zarówno w momencie sporządzania umowy, jak i w trakcie jej trwania.

Ile kosztuje abonament na samochód?

Teoretycznie podczas korzystania z wynajmowanego auta najemca spłaca jedynie utratę jego wartości w czasie (wartość rezydualną). Ile kosztuje wynajem długoterminowy Skody Superb kombi? Przy standardowym okresie umowy wynoszącym 36 miesięcy i wkładzie własnym wynoszącym ok. 10%, rata netto z oponami, serwisowaniem oraz kompleksowym ubezpieczeniem wyniesie ok. 1% wartości nowego auta. Łącznie wynajem samochodu przez 36 miesięcy kosztować będzie ok. 45% jego wartości początkowej.

Wartość rezydualna

Aby ustalić, czy wynajem długoterminowy jest opłacalny dla najemcy, należy określić utratę wartości pojazdu w czasie wynajmu. Na spadek wartości rezydualnej wpływ mają takie czynniki jak: wiek auta, przebieg, marka, model oraz jego wyposażenie i wersja silnikowa. Przykładowo – dla Skody Superb przez 3 lata eksploatacji i przejechaniu 30000 km jej wartość może spaść nawet do 64500 złotych, czyli o niemal 50% początkowej wartości.

Zatem, jak widać po uproszczonej kalkulacji, wybierając wynajem długoterminowy Skody Superb, wynajmujący spłaca jedynie utratę wartości pojazdu w czasie między jego zakupem a zakończeniem umowy najmu.

Limit kilometrów

Decydując się na wynajem długoterminowy, należy mieć na uwadze limit kilometrów nakładany przez niektóre firmy wynajmujące. Poza comiesięczną ratą jest to dodatkowy koszt, z którym musi liczyć się wynajmujący. Limity kilometrów nakładane są w bardzo szerokim zakresie – niektóre firmy stosują ograniczenie do 13 tys. km przez rok, inne do 20 tys. km, a jeszcze inne do 30 tys. km.

Wynajem zbliżony cenowo do leasingu

Wynajem długoterminowy jest zbliżony cenowo do leasingu Skody czy każdego nowego samochodu popularnej marki. Comiesięczne raty w przypadku wynajmu są niższe od rat leasingowych, niemniej cenę wynajmu podwyższa konieczność spłacania odsetek od wartości rezydualnej.

Wynajem jest niezwykle wygodną formą finansowania. W stałych comiesięcznych ratach zawarte jest ubezpieczenie samochodu, jego kompleksowy serwis oraz naprawy, rejestracja, samochód zastępczy, a nawet wymiana i przechowywanie opon!

[Głosów:3    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ