Kiedy tarcze i klocki hamulcowe nadają się do wymiany?

0
4061
Kiedy tarcze i klocki hamulcowe nadają się do wymiany?

Wspólne oddziaływanie ze sobą tarcz i klocków hamulcowych, wiąże się z powstaniem siły tarcia, prowadzącej do zużycia obydwu elementów. Choć klocki zużywają się zdecydowanie szybciej, okresowa wymiana tarcz również jest istotna, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Kiedy obydwa elementy należy wymienić? Jak kontrolować poziom ich zużycia?

Zużycie tarcz i klocków od strony fizycznej

Gdy kierowca wciska pedał hamulca, energia wywołana tymże naciskiem, jest przenoszona poprzez układ hydrauliczny, bezpośrednio do klocków hamulcowych. W wyniku oddziaływania płynu hydraulicznego, klocki dociskają się do obręczy tarcz, prowadząc do powstania dużej ilości ciepła. Powstająca w ten sposób siła tarcia, prowadzi do powolnego zużycia zarówno klocków, jak i samej tarczy. Co więcej, intensywne hamowanie doprowadza do stopniowego nagrzewania się układu, co – w konsekwencji – powoduje przegrzewanie się tarczy.

Klocki hamulcowe – kiedy należy je wymienić?

Najważniejszym czynnikiem, decydującym o wymianie klocków hamulcowych, jest oczywiście ich grubość. Gdy spada ona do 1.5 mm, koniecznie należy je wymienić na nowe. Druga sprawa to specjalne czujniki, w postaci metalowych blaszek, które sygnalizują konieczność wymiany klocków.

W starszych układach są one zainstalowane wewnątrz klocka. Gdy jego wierzchnia warstwa zostaje starta, wspomniane blaszki zaczynają ocierać się o strukturę tarczy. Wywołuje to charakterystyczny pisk, będący jednocześnie sygnałem ostrzegawczym dla kierowcy.

W nowszych układach, wspomniana blaszka ma charakter galwaniczny. Starcie wierzchniej części klocka powoduje, że zamyka ona obwód elektryczny, co zostaje wykryte przez komputer pokładowy i zasygnalizowane na desce rozdzielczej specjalnym sygnałem, lub innym symbolem.

Tarcze hamulcowe – kiedy należy je wymienić?

O zużyciu tarcz hamulcowych, kierowca zostaje poinformowany najczęściej na trzy sposoby. Pierwszym z nich, jest charakterystyczny pisk z okolicy opon. Oczywiście zjawisko to równie dobrze może oznaczać zużycie klocków, aczkolwiek po ich zdjęciu, mechanik będzie mógł łatwo ocenić, czy nadaje się ona do wymiany, czy nie.

Drugim zjawiskiem informującym nas, kierowców o konieczności wymiany tarczy hamulcowej, jest charakterystyczne drganie kierownicy. Wywołane jest ono zdeformowaniem tarczy, co prowadzi do zdestabilizowania kierunku jazdy.

O konieczności wymiany tarcz hamulcowych sygnalizuje również charakterystyczne pulsowanie pedału hamulca. Świadczy ono o nierównomiernej powierzchni startej tarczy i – tym samym – o zmiennej sile hamowania.

Układ hamulcowy, a dobór poszczególnych jego komponentów

Przy zakupie elementów układu hamulcowego, cena nie powinna odgrywać najważniejszej roli. Zbyt drogie klocki i tarcze, będą po prostu wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Z kolei zbyt tanie podzespoły, często nie mają odpowiedniej homologacji (ECE R90).

tarcze i klocki hamulcowe

Wybierając klocki hamulcowe, warto zwrócić uwagę na zastosowane tarcze. Jeśli będą one zbyt twarde, to klocki o zbyt miękkiej strukturze mogą szybko ulec zniszczeniu. Z kolei, jeśli tarcze są zbudowane ze stosunkowo miękkiej stali, klocki o twardej konstrukcji mogą generować silne piski, wpływając oczywiście na szybsze zużycie tarczy. Można też zwrócić uwagę na przekrój klocka. Rozwiązania z tzw. górnej półki, posiadają specjalną wkładkę, wykonaną najczęściej z tworzywa sztucznego. Tłumi ona drgania, stabilizując jednocześnie pracę klocka i spowalniając jego zużycie.

Klocki i tarcze powinny być wymieniane parami, by zapewnić taką samą siłę hamowania po obydwu stronach pojazdu. Zarówno klocki, jak i tarcze hamulcowe, powinny być wyprodukowane przez tą samą firmę, co gwarantuje lepszą współpracę obydwu komponentów. Zaraz po wymianie elementów układu hamulcowego, warto zadbać o ich odpowiednie dotarcie, unikając przez najbliższe 200 km zbyt gwałtownego hamowania.

Podsumowanie

Tarcze i klocki hamulcowe, to podzespoły, na których wymianie nie należy oszczędzać. Zwłaszcza, że to od ich jakości, zależy bezpieczeństwo kierowcy i innych pasażerów. 

Szukasz wysokiej jakości części samochodowych? Sprawdź bogatą ofertę sklepu internetowego MotoSzef

[Głosów:11    Średnia:3.2/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ