Leasing operacyjny

0
1811
Leasing operacyjny

Z leasingu samochodowego coraz chętniej korzystają zamożne firmy, leasingujące całą flotę pojazdów, dbające o systematyczną wymianę samochodów, dla których wyżej stawiany jest komfort pracowników i prestiż niż tylko względy podatkowe. Jednak większą część umów leasingowych zawierają małe przedsiębiorstwa i firmy jednoosobowe – tu najważniejszy jest bilans podatkowy. To właśnie podatkowo bardziej opłaca im się samochód w leasingu operacyjnym niż zakup samochodu na kredyt czy za gotówkę.

Korzyści dla leasingobiorcy

Oferta leasingu operacyjnego jest tak zbudowana, aby raty pokryły wartość auta (powoduje to niską, końcową cenę wykupu). Same raty nie stanowią dużego obciążenia dla przedsiębiorcy, ponieważ można je w całości odliczyć od podatkowego przychodu już zaraz po zapłacie. Do podatkowych kosztów można też zaliczyć jednorazowo i w całości opłatę wstępną. Klienci firm leasingowych dokładnie o tym wiedzą i korzystają z tej ulgi – często decydują się już na samym początku spłacić niemal połowę kwoty wartości auta. Takie rozwiązanie daje obustronne korzyści: leasingobiorca jest zadowolony z powodu możliwości odliczenia podatkowego, leasingodawca ma na wstępie już nie małą spłatę inwestycji.  Mówiąc o zaletach leasingu nie można pominąć kosztów eksploatacji samochodu – paliwa, wymiany opon, zakup części zamiennych itp., które również w całości można odliczać od przychodu. Jeśli w korzyściach dla leasingobiorcy przypomnimy jeszcze o stosunkowo niskim oprocentowaniu leasingu, nikt nie będzie miał wątpliwości o jego opłacalności i ekonomicznej przewadze nad klasycznym kredytem samochodowym czy finansowaniem auta gotówką. 

Co się zmieni?

Jeśli rozważasz skorzystanie w przyszłości z leasingu operacyjnego, zastanów się czy nie zrobić tego już teraz. Ministerstwo Finansów zapowiada bowiem wprowadzenie w 2019 roku zmian dotyczących zasad rozliczania leasingu samochodów osobowych oraz kosztów podatkowych. Może się okazać, że leasing nie będzie już tak opłacalną inwestycją jaką jest obecnie, właśnie ze względów podatkowych. W praktyce oznacza to, że często podstawowe narzędzie pracy, jakim jest samochód służbowy, będzie z punktu widzenia przedsiębiorcy bardziej kosztowne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ