Nowoczesne technologie maszynowe

0
2123
Nowoczesne technologie maszynowe

Pojawiające się coraz częściej sprężarki śrubowe oraz łopatkowe nadal nie wypchnęły z rynku technologii dużo bardziej leciwych, sprężarek tłokowych. Większość osób prowadzących niewielką działalność gospodarczą, a tym bardziej osoby poszukujące sprężarki do zastosowań domowych, wciąż wybiera kompresory tłokowe. Jedną z pierwszych różnic pomiędzy takimi kompresorami a sprężarkami śrubowymi, jest cena. Sprzęt nowszej generacji często przekracza granicę rzędu dziesięciu tysięcy złotych i dlatego wybierany jest przede wszystkim przez przemysł oraz firmy specjalistyczne, nie mogące pozwolić sobie na jakikolwiek przestój w pracy. Kompresor tłokowy podtrzyma stabilność niemal każdego procesu, w którym zostanie zastosowany.

Kluczowe zalety rozwiązania

Na pewno każdy spotkał się w swoim życiu z bardzo powszechnym zastosowaniem kompresorów tłokowych w warsztatach samochodowych czy serwisach ogumienia. Także na myjniach samochodowych sprężarka tłokowa może być – w zależności od nałożonej nasady – wykorzystywana do opryskiwania auta wodą z szamponem czy jego suszenia.

Dlatego wśród największych zalet takich kompresorów wymienić trzeba niewątpliwie:

  • uniwersalność – przy kompresji powietrza do poziomu 20 barów, możliwe jest wykorzystanie sprężarki chociażby do pneumatycznego klucza nasadowego czy myjki ciśnieniowej albo spryskiwacza
  • łatwość konserwacji i serwisu – wystarczy podstawowy zestaw narzędzi i średnio zaawansowana wiedza techniczna, aby całkowicie samodzielnie wykonać większość prac naprawczych przy urządzeniu, które zresztą charakteryzuje bardzo niska awaryjność i ogólna niezawodność
  • rozmaite rozmiary kompresorów tłokowych pozwalają na dopasowanie ich parametrów i możliwości pracy oraz zajmowanej przestrzeni do aktualnych potrzeb i możliwości zakładu pracy
  • mobilność – możliwość łatwego przetransportowania kompresora, także dzięki zamontowanym przeważnie na stałe kołom.

Minusy i wady sprężarek tłokowych

Oczywistą wadą takiego rozwiązania jest konieczność robienia regularnych przestojów w pracy – przeważnie zaleca się, aby takie kompresory tłokowe pracowały w krótkich seriach z przerwami równymi wcześniejszemu okresowi pracy. I to jest główna wada, przez którą chociażby przemysł oparty na kompresji gazów, sięga po bardziej innowacyjne metody kompresji, aniżeli ruch posuwisto-zwrotny tłoków zainstalowanych w kompresorze.

Analiza parametrów sprężarek

Na rynku istnieją bardzo różne kompresory tłokowe marek mniej i bardziej znanych. Różnica w rozmiarze zbiornika ma znaczenie nie tylko ze względów praktycznych i zajmowanego później miejsca. Świadczy on o konkretnych możliwościach sprężania powietrza. Mówi o nim jeden kluczowy parametr – to wydajność efektywna, a więc ilość sprężonego powietrza wytworzonego przez sprężarkę tłokową.

Niestety przez laików bywa ten parametr mylony z wydajnością teoretyczną, a więc pojemnością zasysanego powietrza, które dopiero ulegnie skompresowaniu. Przeważnie obie te wartości podawane są przez producenta w litrach na minutę bądź metrach sześciennych na minutę i analiza tych wskaźników powinna poprzedzać ostateczny wybór danego kompresora czy marki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ