Kto może jeździć na skuterze? Sprawdź wymogi, które trzeba spełnić

0
52547

Skutery samochodowe pozwalają na szybkie, wygodne i tanie przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Doskonale nadają się do dojazdów do pracy czy do szkoły, na spotkanie ze znajomymi czy na zakupy. Kto może prowadzić skuter zgodnie z aktualnymi przepisami prawa?

Małe motorowery są w Polsce bardzo popularne. Najczęściej korzystają z nich młodsi użytkownicy, natomiast w dużych miastach także dorośli, ponieważ skuter jest świetnym połączeniem zalet roweru i samochodu. Skutery popularne są również ze względu na swoje przystępne ceny oraz na fakt, że do jazdy nie musimy spełniać tak wielu wymagań, jak przy samochodzie.

Kto musi wyrobić prawo jazdy na skuter?

Od stycznia 2013 roku obowiązuje nowa Ustawa o kierujących pojazdami, która dokonała zmian w zakresie obowiązków koniecznych do spełnienia, aby móc poruszać się motorowerami, w tym skuterami.

Obecnie do kierowania motorowerem, czyli pojazdem jedno lub wielośladowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW z ograniczeniem prędkości do 45 km/h uprawnia prawo jazdy wydawane w kategorii AM.

Do uzyskania prawa jazdy w kategorii AM należy spełnić odpowiednie wymagania:

  • posiadać co najmniej 14 lat
  • uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami
  • odbyć odpowiedni kurs w ośrodku nauki jazdy
  • zdać pozytywnie egzamin potrzebny do uzyskania prawa jazdy
  • w przypadku osób mających poniżej 18 lat konieczne jest przedstawienie pisemnej zgodny rodzica lub opiekuna

Warto przy tym wskazać, że osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów z 2013 roku zachowują przywilej jeżdżenia motorowerem, bez konieczności posiadania prawa jazdy lub karty motorowerowej na zasadzie praw nabytych.

Wobec tego zanim zaczniesz sprawdzać ciekawe skutery Honda i innych marek, aby kupić model dla siebie, pamiętaj o tym, że musisz spełnić określone wymagania, aby nimi kierować, jeżeli w 2013 roku twój wiek był niższy niż 18 lat lub jeszcze nie jesteś osobą pełnoletnią. Prawa jazdy AM nie trzeba wyrabiać też wtedy, gdy mamy prawo jazdy innej kategorii.

[Głosów:492    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ