Audi A1. Luksusowy samochód miejski w nowym wydaniu

0
1957
Audi A1. Luksusowy samochód miejski w nowym wydaniu

Rozrastające się gwałtownie miasta już teraz dla większości z nas stanowią miejsce, w którym nie tylko pracujemy, ale i mieszkamy. Wzrost liczby ich mieszkańców to coraz większy tłok na drogach i parkingach. W takich warunkach najlepiej sprawdzają się samochody typowo miejskie, zaliczane do segmentu A. Auta te znajdują się w ofercie niemal wszystkich europejskich i azjatyckich producentów, w tym również marki Audi, która niedawno zaprezentowała nowe spojrzenie na małe miejskie samochody.

Auto inne niż wszystkie

Samochody zaliczane do segmentu A nieodmiennie od wielu lat powstają z myślą o specyficznych warunkach miejskich. Ich przeznaczeniem jest jazda po mieście, w korkach, przy bardzo ograniczonych miejscach parkingowych i niewielkiej przestrzeni do wykonywania manewrów. Ze względu na niewielkie gabaryty (ich długość zwykle nie przekracza 3,5 m), posiadają bardzo ograniczoną ilość miejsca w kabinie pasażerskiej, zwłaszcza w tylnej jej części. Bywają modelami dwu- lub czterodrzwiowymi, w zdecydowanej większości napędzanymi przez małe i dość słabe jednostki napędowe o mocy nie przekraczającej 70 KM.

Zaprezentowane w czerwcu tego roku Audi A1, choć zaliczane jest zdecydowanie do autosegmentu A, staje w poprzek wszystkim wymienionym cechom samochodów miejskich.

Samochód nie tylko do miasta

Nowa, druga generacja Audi A1 stanowi kontynuację, czy też może raczej nową wersję, produkowanego od 2010 roku modelu o tej samej nazwie. „Nowe Audi A1” – wyjaśnia ekspert sklepu z częściami do Audi – iParts.pl – „w zamyśle producenta ma być rodzajem luksusowego samochodu miejskiego dostosowanego do współczesnych wymagań i możliwości technologicznych. W tym celu Audi A1 drugiej generacji zostało powiększone, wzmocnione i odpowiednio wystylizowane. Zadbano również o większy komfort użytkowania”.

Nowe Audi A1 w istocie jest dłuższe (o 56 mm) i szersze (o 34 mm) od swojego poprzednika, a jego rozstaw osi obecnie wynosi całe 256,4 cm. Oznacza to, że swoimi wymiarami w sposób znaczący zbliża się do pojazdów z segmentu B w rodzaju Seata Ibiza czy Volkswagena Polo. Ale nie tylko to sprawia, że zdaniem producentów A1 sprawdzi się doskonale również poza terenem zabudowanym.

Mały, ale silny

Nowe Audi A1 to nie tylko większy komfort i zaawansowana technologia, ale i naprawdę spora moc silników. Posługujący się obowiązującą do dzisiaj definicją aut miejskich mogą zapomnieć o jednostkach napędowych oferujących nie więcej niż 70 KM. W Audi A1 montowane są standardowo trzycylindrowe silniki o mocy 95 KM i 116 KM, nowy silnik 1.5 TFSI o mocy 150 KM, a nawet 2-litrowy silnik benzynowy dysponujący mocą 200 KM.

Dzięki zastosowaniu tak mocnych jednostek napędowych, nowe Audi A1 ma szansę zawojować nie tylko miasta, ale i dłuższe trasy.

[Głosów:5    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ