Jaki alkomat kupić?

0
582
alkomat

Dobry alkomat to bardzo przydatne urządzenie w każdym domu. W końcu utrata prawa jazdy to jedna z najłagodniejszych kar za prowadzenie samochodu po alkoholu. Niestety bywają sytuacje, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy zasiąść za kierownicą. Następnego dnia po wieczornym drinku, często pojawiają się wątpliwości na temat ilości procentów w naszym organizmie. Dlatego warto mieć w domu wysokiej jakości alkomat. Takie urządzenie pomoże sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i upewni nas, że możemy bezpiecznie prowadzić samochód. Jaki alkomat kupić?

Jakie rodzaje alkomatów są dostępne na rynku?

W sklepach dostępne są różne rodzaje alkomatów. Najczęściej pojawia się podział na 3 kategorie. Przygotowano je w oparciu o sensor, który został w nich wykorzystany.

– Alkomat półprzewodnikowy – to najczęściej wybierane urządzenie przez prywatnych użytkowników ze względu na niską cenę. Wbudowano w nim czujnik analizujący cząsteczki etanolu w wydychanym powietrzu. W trakcie badania należy dokładnie przestrzegać instrukcji. W przeciwnym razie pomiar będzie niedokładny. Alkomat półprzewodnikowy wystarcza na wykonanie kilkaset pomiarów, a następnie trzeba go wymienić.

– Alkomat elektrochemiczny – ma wbudowany czujnik, który pomaga uzyskać pomiar ilości molekuł alkoholu w wydychanym powietrzu. Cechują się znacznie wyższą precyzją niż alkomaty półprzewodnikowe. Reagują jedynie na alkohol, a nie na inne substancje w wydychanym powietrzu.

– Alkomat z sensorem spektrofotometrycznym – ich działanie opiera się na infraczerwieni i są najdokładniejsze z urządzeń dostępnych dla przeciętnego użytkownika.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie alkomatu?

Przy zakupie alkomatu do użytku prywatnego przede wszystkim należy określić swoje potrzeby. Wówczas łatwiej nam będzie dobrać odpowiednie urządzenie dla siebie. Warto zwrócić uwagę na wyświetlacz. Niektóre urządzenia wyświetlają wartość liczbową, a inne zakres za pomocą diod. Na rynku dostępne są też modele, na których wyświetlaczu pojawiają się dodatkowe informacje.

Istotnym parametrem jest wielkość czujnika – im mniejszy, tym dokładniejszy wynik daje. W następnej kolejności warto sprawdzić zakres błędu (dopuszczalny poziom to maksymalnie 0.1 promila lub 10%). Dobrze też zwrócić uwagę na zakres pomiaru. Podstawowe modele obsługują stężenia 0-2 promile, a bardziej zaawansowane sięgają do 5-6 promili. Nieco mniej ważnym parametrem jest liczba pomiarów. Jednak pozwoli nam ona określić, na jak długo wystarczy nam wybrany alkomat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ