Dlaczego nr VIN jest tak ważny

0
2238
Dlaczego nr VIN jest tak ważny

Można powiedzieć, że numer VIN jest tak samo istotny i unikatowy jak dla człowieka numer PESEL. Numer ten jest kluczowy i potrafi wiele powiedzieć na temat pojazdu o ile był serwisowany.

Identyfikacja samochodu. Według normy ISO-3779, która obowiązuje na terenie Unii Europejskiej numer VIN to ciąg 17 znaków, który informuje o tym gdzie i przez jakiego producenta samochód lub inny pojazd został wyprodukowany. Kolejne cyfry od czwartej do dziewiątej oznaczają typ pojazdu, rodzaj silnika, rodzaj nadwozia oracz często nawet wyposażenie, które ma na stanie. Trzeci ostatni człon numeru VIN to numer identyfikacyjny pojazdu. Jeżeli chcesz rozkodować numer VIN możesz posłużyć się dostępnymi dekoderami.

Numer VIN przydaje się podczas zakupu samochodu używanego. Dzięki niemu można poznać historię samochodu, oczywiście jeżeli samochód był serwisowany w autoryzowanych punktach. Można dokładnie się zapoznać z harmonogramem przeglądów, napraw, nawet tych blacharsko-lakierniczych. Można dokładnie się przyjrzeć usterkom, które samochód czy inny pojazd przeszedł. Ilość informacji, które możemy uzyskać w znaczniej mierze zależy od standardów panujących w danej Marce. U niektórych producentów istnieje nawet możliwość sprawdzenia historii pojazdu, które przybyło da nas zza granicy.

Numer VIN może również pomóc ustalić, czy samochód, który chcemy kupić nie był kradziony. Dzięki temu można ustrzec się wielu problemów. Jednak w tej kwestii warto się zdać na fachowca, ponieważ często w takich przypadkach zdarza się, że numer VIN był „przebijany” i tylko fachowiec może to zauważyć.

Vin może się również przydać podczas napraw i doboru sprzętu zamiennego, ponieważ czasem się zdarza, że ten sam model samochodu może funkcjonować na różnych podzespołach, a dzięki numerowi można się dowiedzieć na jakich dokładnie.

Gdzie można znaleźć numer VIN. Znajduje się on w dowodzie rejestracyjnym oraz w samochodzie. W różnych modelach znajduje się w różnych miejscach, np na podszybiu przedniej szyby, na słupku bocznym przy drzwiach kierowcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ