Niektórzy kierowcy wydają niemałe ilości pieniędzy na felgi aluminiowe do swoich samochodów. Czy chodzi tylko o wygląd, czy może kryje się za tym techniczny powód? Felgi stalowe 16 cali i odpowiedniki aluminiowe to dwa najpopularniejsze typy używane w samochodach. Istnieje jednak jeszcze kilka innych rodzajów, takich jak felgi z włókna węglowego, ale są one dość rzadko spotykane.
Główne różnice pomiędzy aluminiowymi i stalowymi felgami zależą od ich:
- trwałości,
- wytrzymałości,
- wyglądu.
Mniej kosztowne nowe samochody i ich starsze odpowiedniki standardowo wyposażone są w felgi ze stali. Stal jest metalem najczęściej wybieranym w większości części samochodowych, ponieważ jest tania i można ją łatwo pozyskać w różnych kształtach. W związku z tym zawsze była ona oczywistym wyborem.
Jednak coraz więcej samochodów jest wyposażonych w felgi ze stopów aluminiowych, które zdaniem niektórych są:
- mocniejsze i lżejsze
- poprawiają wygląd samochodu.
Zalety felg aluminiowych
Felgi wykonane ze stopu metali lekkich, a mianowicie aluminium, niklu, magnezu lub kombinacji tych metali to unikatowa forma. Oferują one przewagę wydajności nad felgami stalowymi, ponieważ są często nieco lżejsze na tamte, a mniejsza waga oznacza szybsze przyspieszenie i szybsze zatrzymanie. Mniejsza masa oznacza również mniejsze obciążenie elementów zawieszenia. W ekstremalnych warunkach jazdy, felgi aluminiowe są bardziej zdolne do odprowadzania ciepła z elementów hamujących niż ich stalowe odpowiedniki.
Zalety stalowych felg
Po pierwsze, felgi aluminiowe są droższe od felg stalowych – głównie ze względu na różnice w technikach produkcji. Felgi stalowe są również łatwiejsze do naprawy niż stopy, ponieważ stal może zostać z łatwością wbita z powrotem na miejsce gdy zostanie wygięta. Poza tym, felgi aluminiowe mają tendencję do łamliwości bądź pękania pod wpływem uderzenia niż ich stalowe odpowiedniki.
Stalowe felgi są znacznie mocniejsze niż aluminiowe. Zgięcie stalowych felg wymaga większej siły, a ich pęknięcie jest praktycznie niemożliwe. Biorąc pod uwagę ich zwykły utylitarny wygląd, czysto kosmetyczne uszkodzenia zazwyczaj nie są poważnym problemem. To przekonuje wielu kierowców by postawili właśnie na felgi stalowe (https://felgeo.pl/pol_m_Felgi_Felgi-Stalowe_16-cali-10651.html), a nie ich aluminiowe odpowiedniki.
Różnice kosmetyczne felg
Różnice wizualne są dla wielu kierowców głównym czynnikiem decydującym o zakupie felg wykonanych ze stali lub aluminium. Stopy są bardziej sprzyjające złożonej stylizacji samego koła i poprawiają ogólny wygląd samochodu.
Czy powinieneś pójść na felgi z aluminium czy felgi stalowe 16 cali?
Odpowiedź nie jest tak prosta, jak wybór typu „to albo to”. Kupujący musi rozważyć wszystkie zalety i wady obu rodzajów oraz wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby własne i potrzeby pojazdu, zanim podejmie decyzję o najlepszym rozwiązaniu. Warto jednak dokładnie poznać i rozważyć każdą z tych opcji, aby koniec końców mieć pewność, iż podjęło się dobrą, ostateczną i przede wszystkim – świadomą decyzję. Zawsze też można zgłosić się po pomoc do profesjonalistów.