Jak dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy?

0
1377
Jak dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy?

Prowadzenie auta to dla wielu osób codzienność. Niestety, tam gdzie wkrada się rutyna, łatwo też o nieuwagę — a w przypadku jazdy samochodem nawet jedna chwila nieostrożności może okazać się brzemienna w skutki. Poznaj kilka prostych zasad i przydatnych gadżetów, dzięki którym przemieszczanie się autem będzie znacznie bezpieczniejsze: dla Ciebie, Twoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jak korzystać z telefonu podczas prowadzenia auta?

Niestety, niezwykle duża liczba wypadków spowodowana jest nieuwagą kierowcy, który nieraz rozmawia przez telefon, odpisuje na SMS-y czy przegląda otrzymane maile. Najlepiej jest w miarę możliwości zrezygnować z korzystania z telefonu podczas kierowania samochodem. Jeśli jednak jest to dla Ciebie zbyt trudne bądź po prostu nie możesz sobie na to pozwolić, skorzystaj z gadżetów, dzięki którym stanie się to znacznie bezpieczniejsze.

Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań jest tani zestaw głośnomówiący do samochodu. Najprostsza jego wersja to po prostu wygodny w użyciu uchwyt do telefonu, który umożliwia Ci rozmowę w trybie głośnomówiącym — podczas gdy Twoje ręce wciąż pozostają na kierownicy. Możesz też zdecydować się na zestaw ze słuchawką Bluetooth, co w wielu przypadkach poprawia jakość dźwięku. Najbardziej zaawansowane są specjalne zestawy głośnomówiące do samochodu (niektóre modele aut posiadają wbudowane takie systemy) — dzięki nim możesz nie tylko prowadzić rozmowy telefoniczne, ale też np. odczytywać wiadomości tekstowe czy dyktować własne SMS-y, wysyłane do określonych odbiorców.

Zasady, których nigdy nie można łamać

Zadbaj o odpowiednie opony i akcesoria do samochodu

Opony — to temat niestety nadal często lekceważony przez kierowców. Tymczasem chęć zaoszczędzenia na nich nieraz kończy się tragicznie, ponieważ to właśnie w dużej mierze od dobrej jakości opon, odpowiednio dostosowanych do panujących na drodze warunków atmosferycznych, zależy bezpieczeństwo jazdy.

Dobrej jakości opony powinny zapewnić krótką drogę hamowania oraz dobrze odprowadzać wodę. Koniecznie zwróć uwagę na ich rozmiar oraz indeks prędkości. Nie zapomnij o ich regularnej wymianie — sprawdzaj zużycie bieżnika. Opony powinny być zawsze dobrze napompowane oraz dostosowane do bieżącej pory roku.

Kolejną istotną, a czasem lekceważoną sprawą, jest odpowiednio częsta wymiana płynów eksploatacyjnych, czyli oleju, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy oraz płynu chłodniczego. Dostosuj się do zaleceń producenta tych akcesoriów.

Zadbaj o odpowiednie opony i akcesoria do samochodu

Zasady, których nigdy nie można łamać

Dobre wyposażenie auta to nie wszystko — kluczowe jest oczywiście, jak z tego samochodu korzystasz. Jedną z najważniejszych zasad, do której chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jest bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Równie ważne jest wspomniane już wyżej unikanie korzystania z telefonu czy tableta podczas jazdy — poza sytuacją, gdy używasz zestawu głośnomówiącego. Nawet zwykłe odpisywanie na SMS-y potrafi skutecznie rozproszyć i spowodować wypadek.

Nie zapomnij też o przyjęciu odpowiedniej postawy podczas prowadzenia auta. Nie „pokładaj” się w fotelu kierowcy — usiądź wyprostowany i obie ręce trzymaj cały czas na kierownicy.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ