Jak dbać o koła podporowe?

0
2457

Producenci przyczep kempingowych oraz towarowych przyzwyczaili nas już do tego, że niemal każda przyczepa wyjeżdżająca z fabryki wyposażona jest wkoło podporowe. W jaki sposób dbać o takie koło, aby służyło nam przez długie lata? Czy są tutaj konieczne jakiekolwiek czynności obsługowe?

Pomimo tego, że powszechnie przyjmuje się, że nie ma potrzeby dbania o koło podporowe ze względu na to, że jest to element niezużywający się, to jednak po kilku latach takiego beztroskiego podejścia widoczne będą pierwsze problemy związane nie tylko z estetyka zaniedbanego koła podporowego, ale również z jego funkcjonowaniem. O ile jeszcze w przypadku starszych kół podporowych wykonywanych w całości z gumy pełniły one swoją funkcję w każdych warunkach i niezwykle ciężko było je uszkodzić, tak obecnie przeważają pompowane koła podporowe, które działają w taki sam sposób jak koła przyczepy czy samochodu – należy regularnie kontrolować ciśnienie powietrza. Zaniedbania w tym zakresie doprowadzą w pierwszej kolejności do oparcia się przyczepy na oponie, co może prowadzić do zdeformowania opony lub nawet jej całkowitego uszkodzenia.

Regularne mycie i smarowanie

Każde koło podporowe powinno być regularnie myte z osadzających się na nim zanieczyszczeń oraz regularnie smarowane. Ze względu na zmniejszenie kosztów, producenci rzadko kiedy stosują w przypadku kół podporowych łożyska ślizgowe lub kulkowe, a poprzestają wyłącznie na zastosowaniu prostej, metalowej ośki. Brak smarowania może skutkować jej wytarciem lub zatarciem, a tym samym znacznie większym oporem przy manewrowaniu przyczepą.

Czynności obsługowe

Koło podporowe powinniśmy przynajmniej raz w miesiącu serwisować. Należy w to wliczyć nie tylko sprawdzenie ciśnienia powietrza w przypadku koła pompowanego, ale również oczyszczenie i nasmarowanie ośki oraz śruby odpowiedzialnej za wysokość koła podporowego. Niestety aby dokonać tych czynności konieczne jest każdorazowe rozłożenie koła podporowego na części. Jeżeli jednak zależy nam na sprawnym kole podporowym, które będzie służyło nam przez długie lata, a zarazem jego funkcjonowanie przez ten czas wciąż będzie pozostawała niczym dzień po odebraniu ze sklepu, to jest to konieczne. Przy odrobienie wprawy cała operacja rozłożenia, nasmarowania, a następnie złożenia koła podporowego wraz z jego montażem do przyczepy nie powinna nam zająć więcej niż trzydzieści minut.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ