Jak sprawdzić, czy auto używane nie pochodzi z kradzieży?

0
3729

Chociaż zdarza się to rzadko, to jednak przy poszukiwaniu używanego samochodu możemy być narażeni na zakupienie tego pochodzącego z kradzieży. Gdy nie będziemy zdawali sobie z tego sprawy, możemy narazić się na nieprzyjemne konsekwencje podwójnie – może zostać postawiony nam zarzut paserstwa i możemy utracić pojazd. Jak zatem sprawdzić, czy używany samochód nie pochodzi z kradzieży?

Sprawdź dokumenty pojazdu

Pierwszym znakiem, że coś może być nie tak, są dokumenty pojazdu. Przede wszystkim dowód rejestracyjny powinien być oryginalny. Gdy zawiera on jakiekolwiek poprawki, zamazania, skreślenia, nie jest czytelny, nie powinniśmy decydować się na zakupienie pojazdu. Także dotyczy to innych dokumentów prezentowanych nam przez sprzedającego, na przykład umowy kupna pojazdu. 

Pamiętajmy również o tym, że jeżeli w dowodzie rejestracyjnym zostały wpisane dwie osoby, wtedy każda z nich powinna być obecna w momencie transakcji i podpisać umowę.

Wyszukaj i sprawdź numer VIN

Druga bardzo ważna sprawa to numer VIN, czyli Vehical Identification Number. Jest to unikatowy, międzynarodowo stosowany numer nadawany każdemu samochodowy. Numer składa się z 17 znaków i nadawany jest przez producentów samochodu. Z numeru VIN możemy odczytać między innymi rocznik pojazdu, jego numer seryjny, rodzaj wyposażenia, silnika, miejsce produkcji.

Numer VIN wybijany jest w kilku miejscach, między innymi w podłodze w przedziale pasażerskim, w bagażniku, na desce rozdzielczej (dolny narożnik przedniej szyby), na przegrodzie czołowej. Także zobaczymy go na tabliczkach informacyjnych, na przykład tabliczce znamionowej.

Numer ten często jest przerabiany przez złodziei, aby zamaskować kradzież. Przyjrzyjmy się mu – czy jest równy, czy w okolicy tabliczek nie ma podejrzanych spawów, czy czcionki numerów są takie same. Także po numerze VIN możemy określić, czy auto nie było przerabiane, na przykład może zawierać części z różnymi numerami VIN. Numer VIN możemy też sprawdzić przez internet, w punktach dealerskich danej marki czy na komendzie policji.

Gdy interesują cię tanie samochody używane Warszawa ma wiele miejsc, gdzie możemy zrobić udany zakup – warto zajrzeć do salonów dealerskich prowadzących sprzedaż używanych aut!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ