Jak wybrać dobrą wypożyczalnię samochodów?

0
1360
Jak wybrać dobrą wypożyczalnię samochodów?

Wybór dobrej wypożyczalni samochodów nie jest prostą sprawą i osobom niedoświadczonym może sprawić sporo trudności. Istotnych jest tutaj wiele kwestii, jak na przykład oferowane samochody, ale także ceny i system rozliczania z wypożyczalnią, czy dostępność aut. Jak pokazują jednak statystyki coraz większa liczba Polaków korzysta z usług wypożyczalni samochodów, a same usługi są coraz bardziej dostępne.

Historia wypożyczalni w Polsce i na świecie

Pierwsze wypożyczalnie samochodów pojawiły się w Europie zaraz po drugiej wojnie światowej. Wiązało się to głównie z faktem, że kontynent ciągle tkwił w głębokim gospodarczym kryzysie, którego skutkiem było to, że wielu osób po prosu nie było na samochód stać. Istotny był również fakt, że jeszcze w latach pięćdziesiątych przemysł podnosił się z kryzysu i na rynku nie było wystarczającej liczby samochodów żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Pierwsze wypożyczalnie pojawiły się w Szwajcarii, której przykładem poszły wkrótce inne kraje Europy Zachodniej. W kolejnych latach powstało wiele programów, które były eksperymentami w dziedzinie komunikacji zbiorowej. Zwłaszcza w latach siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych popularne były wypożyczalnie samochodów miejskich, którymi można było poruszać się na ograniczonym dystansie.

Za oceanem – w Stanach Zjednoczonych wypożyczalnie samochodów pojawiły się dopiero w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, jednakże w krótkim czasie rozprzestrzeniły się one w całym kraju. W Polsce – podobnie jak w innych krajach byłego Bloku Wschodniego – wypożyczalnie zaczęły pojawiać się masowo na fali początków kapitalizmu lat dziewięćdziesiątych. Z tamtych czasów przetrwało niewiele firm, a część przekształciła się później w ogólnokrajowe sieci.

Jak wybrać dobrą wypożyczalnię?

Wybierając wypożyczalnie należy zadać sobie przede wszystkim pytanie o potrzeby. Jeżeli więc potrzebny jest wynajem auta nowoczesnego i bezpiecznego zazwyczaj trzeba się udać do innego miejsca niż w przypadku gdy priorytetem jest jak najniższa cena. Na polskim rynku wypożyczalni funkcjonują w tym momencie zarówno firm oferujące najnowsze modele aut, objęte gwarancją i pełnym ubezpieczeniem – w tym przypadku cena wynajmu bywa dość wysoka – jak również wypożyczalnie oferujące za niewielkie pieniądze samochody starsze.

Istotną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę jest przejrzystość zasad wypożyczenia samochodu i związanych z tym opłat. Jaki jest faktyczny koszt wyposażenia? Jeżeli płaci się za dobę, to w jaki sposób liczone są doby: czy – na przykład – jeżeli wynajmuje się auto jednego dnia wieczorem, a oddaje drugiego rano, płaci się za jedną dobę, czy dwie? Ile wynosi kaucja? W jaki sposób rozliczane są ewentualne szkody? W jakich godzinach można auto odebrać i zwrócić, a także – jeżeli odbiera się w nocy – czy płaci się za to dodatkowo? To tylko niektóre z pytań, które warto sobie postawić wybierając wypożyczalnię.

Wypożyczalnia sieciowa jest dobrym rozwiązaniem ponieważ oferuje możliwość wypożyczenia auta w jednym mieście a zwrócenia go w innym punkcie (na przykład w innym mieście). Może to znacząco obniżyć koszty wypożyczenia auta jeżeli planowany jest gdzieś dłuższy pobyt. Jeżeli na przykład podróżni planują przejazd wypożyczonym samochodem z Łodzi do Wrocławia i pozostanie tam jakiś czas, kiedy to nie będą potrzebować samochodu, wypożyczalnia samochodów Łódź może być miejscem wypożyczenia auta, a wypożyczalnia samochodów Wrocław punktem, w którym jest ono zwracane. 

Programy lojalnościowe – czy warto z nich skorzystać?

Wiele wypożyczalni samochodowych oferuje możliwość skorzystania z programów lojalnościowych. Taka oferta wydaje się atrakcyjna zwłaszcza dla osób, które korzystają z usług wypożyczalni regularnie. Stałym klientom wypożyczalnie samochodów oferują nieraz bardzo atrakcyjne rabaty, dzięki którym można znacząco obniżyć koszta podróży, a w przypadku wydatku takiego jak wypożyczalnia samochodów cena może być bardzo istotna. Ciekawe promocje, rabaty i programy lojalnościowe posiada w swojej ofercie sieć Inter Fleet, posiadająca swoje oddziały w większości dużych miast Polski.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ