Jak zachowują się opony zimowe na deszczu?

0
11703

O konieczności zmiany opon latem i zimą nie trzeba nikomu przypominać. Sposób konstrukcji obu typów sprawia, że o ile świetnie sprawdzają się o swojej porze roku, o tyle gdy zapomnimy o wymianie na przełomie sezonów, możemy tego bardzo pożałować. Jednak jak zachowa się opona zimowa w sytuacji, gdy zima zamiast śniegu ześle nam bardzo dużo deszczu? Czy w takiej sytuacji nadal poradzi sobie lepiej niż jej letni odpowiednik?

Trudne warunki to nie tylko śnieg

Większość kierowców zna różnicę między ogumieniem zimowym i letnim – to odpowiednia mieszanka gumy i struktura bieżnika nadają im pożądane właściwości. Opony zimowe lepiej przylegają do powierzchni zaśnieżonej, ponieważ wykonuje je się z bardziej miękkiej gumy, a bieżnik jest większy. Dzięki tym właściwościom samochód jest w stanie utrzymać przyczepność nawet na bardzo zaśnieżonej jezdni. Z kolei opony letnie są twardsze, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na suchej, rozgrzanej drodze.

Problem pojawia się, gdy zaczyna mocno padać. Przyczepność na mokrej nawierzchni to wyzwanie dla każdego typu opon. Jeżeli będziemy nieostrożni i przesadzimy z prędkością, niezależnie od rodzaju ogumienia możemy doświadczyć zjawiska aquaplaningu, czyli sytuacji, w której rowki opony nie dają rady odprowadzić nadmiaru wody, w wyniku czego tworzy ona swoistą poduszkę pomiędzy kołem a nawierzchnią jezdni.

Zimowe opony versus woda

W przypadku deszczowej zimy, tak samo jak przy okazji mroźnej, wymiana opon na zimowe to nasz absolutny obowiązek. Jednak gdy wody jest naprawdę dużo, nawet bardzo dobrej jakości ogumienie może mieć problem z odprowadzeniem jej nadmiaru. Rozwiązaniem problemu jest po prostu zmniejszenie prędkości do takiej, przy której będziemy mieli szansę na reakcję. Innym rozwiązaniem jest stosowanie zasady dwóch sekund, czyli zachowywanie takiej odległości od poprzedzającego nas auta, abyśmy w razie potrzeby mieli co najmniej dwie sekundy na podjęcie reakcji. Niezależne testy opon zimowych (https://www.continental-opony.pl/samochod/dlaczego-continental/niezalezne-testy-opon) potwierdzają, że bardzo dobre parametry zachowuje opona zimowa ContiWinterContact™ TS 850, którą szczególnie polecamy.

Choć przy bardzo trudnych warunkach możemy poślizgnąć się również w oponach zimowych, należy pamiętać, że przy niskiej temperaturze i intensywnych opadach nawet najlepsza opona letnia nie będzie tak dobra, jak średniej jakości zimówka. Miękkość ogumienia zimowego daje mu wyraźną przewagę zarówno pod względem drogi hamowania, jak i ogólnej przyczepności do jezdni.

Niezależnie od tego, czy zima jest delikatna, czy mroźna, nie należy zapominać o sezonowej zmianie opon. Może nasz to uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, a także sprawi, że po prostu poczujemy się pewniej.

[Głosów:69    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ