Kolizja i wypadek to najpoważniejsze zdarzenia drogowe. Choć wydają się bardzo podobne i czasem rzeczywiście można je pomylić, mają kilka znaczących różnic. Podlegają też innej klasyfikacji czynu prawnego i wymagają odmiennego postępowania od uczestników. Poznaj różnice, by podjąć właściwe kroki lub poinstruować uczestników zdarzenia drogowego, którego byłeś świadkiem.
Czym są kolizja i wypadek drogowy?
Wypadek, kolizja, szkoda parkingowa czy inne, mniejsze szkody związane z samochodem należą do grupy zdarzeń drogowych. Nie bez powodu wymieniliśmy je w takiej kolejności. Odpowiada ona wadze zdarzeń i wpływa na odmienne sposoby postępowania.
Najpoważniejszym zdarzeniem drogowym jest wypadek samochodowy. Ma miejsce, gdy co najmniej jeden z uczestników doznał uszczerbku na zdrowiu, którego wyleczenie wymaga czasu dłuższego niż 7 dni, bądź poniósł śmierć. Wypadek samochodowy podlega pod klasyfikację prawną przestępstwa. Karą grożącą sprawcy jest grzywna oraz pobyt w więzieniu.
Kolizja, choć może doprowadzić do szkody całkowitej auta, nie wiąże się z poważnymi urazami ciała. Jeśli uczestnicy zdarzenia drogowego doznali uszczerbku na zdrowiu, jednak możliwego do wyleczenia w ciągu 7 dni, mówimy właśnie o kolizji. W świetle prawa jest ona traktowana lżej, ponieważ jako przewinienie. Można za nią otrzymać karę pieniężną.
Jak postępować w przypadku kolizji samochodowej?
Ponieważ kolizja – znana także pod nazwą stłuczka – nie wiąże się z ofiarami śmiertelnymi ani poważnymi urazami ciała, wzywanie pogotowania nie jest konieczne. Nie musisz też dzwonić po policję, chyba że Ty i drugi kierowca nie potraficie ustalić, kto zawinił.
Jak tylko się upewnisz, że nikt nie jest ranny i masz do czynienia właśnie z kolizją, usuń pojazd z drogi. To samo powinien zrobić drugi kierowca. Uniemożliwienie lub utrudnienie poruszania się osobom trzecim może zostać ukarane grzywną! Spiszcie oświadczenie o zdarzeniu. W tym artykule umówiliśmy, z jakich elementów powinno się składać: Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie wypadku?. Warto wozić wzór w samochodzie, np. w schowku, zwłaszcza że nie zajmuje wiele miejsca.
Co zrobić, gdy doszło do wypadku drogowego?
Zupełnie innego postępowania wymaga uczestnictwo w wypadku drogowym. Jeśli już do niego doszło, koniecznie sprawdź, w jakim stanie są poszkodowani. Udziel pierwszej pomocy potrzebującym. Bezzwłocznie zadzwoń na 112 i wezwij zarówno pogotowie, jak i policję – to obowiązkowy krok. Jeśli uda Ci się zatrzymać świadków, poproś ich o zaczekanie na przyjazd funkcjonariuszy. To szczególnie ważne, gdy jesteś poszkodowany, a sprawca próbuje przerzucić na Ciebie winę.
Pamiętaj, że nie wolno Ci przemieszczać pojazdów. Ponieważ wypadek samochodowy jest klasyfikowany jako przestępstwo, po jego zaistnieniu policja będzie musiała zabezpieczyć ślady. Nie przejmuj się, że utrudnisz lub uniemożliwisz ruch innym samochodom. Za przemieszczenie aut możesz nawet otrzymać karę.
Zawsze dbaj o ważność polisy OC, ponieważ tylko tak uchronisz się od wysokiej grzywny oraz zagwarantujesz poszkodowanemu szybkie otrzymanie odszkodowania. Z kolei jeśli to Ty padłeś ofiarą kierowcy, który nie ma OC, nie martw się. Pieniądze wypłaci Ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który później sam rozliczy się ze sprawcą bez ubezpieczenia.