Leasing samochodu – czy jest opłacalny?

0
963
Leasing samochodu

Leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej polegającej na uzyskaniu prawa użytkowania danego obiektu bez konieczności jego zakupu. W zależności od rodzaju zawieranej umowy, po jej zakończeniu możemy uzyskać prawo do wykupu przedmiotu kontraktu. Szczególnie często leasing dotyczy pojazdów, w tym przede wszystkim samochodów osobowych. Dzięki możliwości ich rozliczenia w ramach kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorstwa, leasing samochodu firmowego staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – kiedy warto sięgać po leasing samochodu osobowego, w czym jest on lepszy od kredytu na zakup pojazdu oraz dlaczego wybierać właśnie tę opcję.  

Leasing samochodu osobowego – co warto wiedzieć?

Leasing samochodu to rozwiązanie wybierane szczególnie chętnie przez przedsiębiorców prowadzących małe lub jednoosobowe firmy. Stanowią oni zdecydowaną większość wśród wszystkich leasingobiorców.

Z ich perspektywy, zawarcie umowy na leasing samochodu jest wyjątkowo korzystne – uzyskują możliwość swobodnego korzystania z pojazdu, bez konieczności natychmiastowej zapłaty za jego zakup. W trakcie trwania umowy leasingowej są zobligowani do płacenia rat leasingowych, których wysokość i czas spłacania są określane w umowie. Czas trwania większości umów leasingowych wynosi od 2 do 4 lat.

Jak wskazują specjaliści, w ostatnich latach prawie 75% wszystkich umów leasingowych dotyczyła właśnie samochodów, w tym głównie pojazdów osobowych. W dalszej kolejności przedmiotem umów były samochody ciężarowe i dostawcze.

Leasing czy kredyt na zakup samochodu?

Leasing jest rozwiązaniem częściej i chętniej wybieranym niż wzięcie kredytu na zakup samochodu. Oczywiście, nie oznacza to, że zawsze oferta leasingowa będzie korzystniejsza niż oferta kredytu. Warto podkreślić, że w każdym wypadku należy dokładnie rozpatrzeć obie możliwości i porównać płynące z nich korzyści.

Zdecydowaną przewagą leasingu nad kredytem jest większa możliwość jego uzyskania. Leasingobiorcy są bardziej skłonni do nawiązywania kontraktów niż bankierzy do udzielania kredytów. Ponadto, procedury uzyskania leasingu są łatwiejsze i mniej czasochłonne. W przeciwieństwie do procedur kredytowych, nie jesteśmy zobligowani do przedstawienia rozbudowanej dokumentacji finansowej w celu ustalenia naszej zdolności kredytowej.

W wielu przypadkach, nawiązanie kontraktu leasingowego, którego przedmiotem jest samochód osobowy, trwa zaledwie kilka dni. Szczególnie w przypadku takich marek jak Toyota, Skoda czy Porsche leasing jest chętnie wybieranym rozwiązaniem.

Dla kogo leasing na samochód osobowy?

Każdy przedsiębiorca może się starać o nawiązanie umowy leasingowej. Poszczególni leasingodawcy ustalają indywidualnie warunki udzielenia leasingu. W przypadku niektórych, warunkiem koniecznym jest określony czas istnienia przedsiębiorstwa (który często jest określony na 6 miesięcy). Niektórzy są skłonni udzielić leasingu już w pierwszym dniu istnienia firmy.

Ponadto, częstym warunkiem koniecznym jest wniesienie własnego wkładu początkowego, który określany jest na 10-20 procent wartości samochodu. Jednak nawet wówczas, nawiązanie kontraktu leasingowego może być rozwiązaniem korzystniejszym niż wzięcie kredytu na zakup pojazdu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ