Nowy domownik, nowe obowiązki

0
484

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to zawsze bardzo emocjonujące przeżycie. Chociaż świeżo upieczeni rodzice bardzo szczęśliwi, towarzyszy im też sporo obaw i wątpliwości. Tak naprawdę wszystko jest dla nich nowe, a opieka nad niemowlakiem może być sporym wyzwaniem. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i dbanie o higienę nowo narodzonego dziecka. Warto dowiedzieć się, jakie czynności pielęgnacyjne są niezbędne jeszcze zanim dziecko trafi do domu.

Kąpiel niemowlaka – jak wygląda w praktyce?

Pielęgnacja skóry dziecka to podstawa – kąpiele, mycie twarzy czy pośladów to czynności, które należy wykonywać codziennie. Aby dziecko polubiło codzienną pielęgnację powinno się stworzyć mu przyjemne warunki podczas kąpieli. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza – w zimie należy to robić w ogrzewanym pomieszczeniu. Woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała malucha – nie może być za zimna ani gorąca. Do kąpieli najlepiej użyć specjalnej wanienki – może to być silikonowa składana wanienka dla niemowląt, która po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Malucha należy powolutku zanurzyć w wodzie, podtrzymując go na ramieniu. Taka kąpiel powinna trwać zaledwie kilka minut. Na początku najlepiej wykorzystywać w tym celu jedynie gołe dłonie, jednak z czasem można korzystać ze specjalnych rękawic kąpielowych czy myjek przeznaczonych dla małych dzieci. Do kąpieli należy stosować naturalne kosmetyki, które nie uczulają i nie zawierają podrażniających składników. Jednym preparatem można myć zarówno ciało malucha, jak i włosy. Po wyjęciu noworodka z wanienki trzeba osuszyć jego ciało miękkim ręcznikiem. Chociaż pierwsze kąpiele stanowią duże wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, z czasem stają się coraz przyjemniejsze.

Pielęgnacja noworodka – o czym należy pamiętać?

W pierwszych dniach życia dziecka należy zadbać o szczególną pielęgnację kikuta pępowinowego, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. W tym celu stosuje się delikatne płyny o właściwościach dezynfekcyjnych. Pielęgnację pępka wykonuje się kilkakrotnie w ciągu dnia i powinno się ją kontynuować aż do całkowitego wygojenia rany, nawet po opadnięciu kikuta. Bardzo ważna jest też pielęgnacja pupy noworodka, o czym powinno się pamiętać nawet kilka razy dziennie – najlepiej w tym celu używać chusteczek nawilżających oraz wody z łagodnym płynem myjącym. Odrębnej pielęgnacji wymagają dłonie, stopy i paznokcie noworodka – należy dbać o ich czystość oraz delikatnie obcinać paznokcie przeznaczonymi do tego nożyczkami o zaokrąglonych końcówkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ