Oleje samochodowe – jaki olej silnikowy wybrać?

0
1642

Kierowcy w Polsce chętnie kupują samochody używane, zarówno te eksploatowane wcześniej w Polsce jak i za granicą. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie wiemy jaki rodzaj oleju używany był wcześniej w samochodzie. Możemy oczywiście sprawdzić to na podstawie rodzaju silnika, bezpieczniej jednak wybrać oleje samochodowe półsyntetyczne lub mineralne. 

Jaki olej silnikowy wybrać w przypadku zakupu samochodu używanego?

W przypadku, gdy nie mamy pewności, co do używanego oleju wlewamy bezpieczniejsze mieszanki. Wlanie oleju syntetycznego mogłoby skutkować wypłukaniem nagarów, a w konsekwencji doprowadzić do wycieków lub zmniejszenia stopnia kompresji.

Gdy mamy pewność lub znajdziemy oznaczenie, które jasno pokazuje, że używany był olej syntetyczny, można zastosować taki sam, o zwiększonej lepkości. Dzięki temu można zaoszczędzić na jego częstszej wymianie, gdyż silnik wydatkuje go w sposób bardziej ekonomiczny. Dodatkową jego zaletą jest zmniejszenie hałasu wydawanego przez jednostkę napędową.

Oleje samochodowe dla silników na LPG oraz wyposażonych w DPF

Silnik, który zasilany jest poprzez LPG szybciej wyczerpuje właściwości oleju. W związku z tym polecana jest jego krótsza eksploatacja, nawet o 25%. Pakiety składników zawartych w oleju zużywają się szybciej przez większą zawartość siarki w LPG i wyższą temperaturę w czasie pracy silnika. W gazie jest znacznie więcej siarki niż w benzynie czy oleju napędowym, co wpływa na tempo zużywania się oleju silnikowego.

Z kolei oleje silnikowe, dedykowane do samochodów z filtrami cząstek stałych, to niskopopiołowe oleje syntetyczne, które zmniejszają wypełnianie się filtrów cząstek stałych. Takie oleje stosowane są również w pojazdach ciężarowych.

Oleje samochodowe – czym charakteryzuje się dobry olej silnikowy?

Oleje silnikowe do nowoczesnych samochodów powinny być najlepszej jakości ze względu na różnorodne warunki, z jakimi przychodzi się zmierzyć podczas eksploatacji samochodu. Dąży się do jak największej wydajności silnika i jak najmniejszej emisji spalin, przy zachowaniu najwyższej mocy.

Turbodoładowanie w samochodach wspierane jest przez sprężarki i kompresory, które są one poddawane dużym obciążeniom, w wyższych temperaturach i pod wyższym ciśnieniem wymagają najwyższej jakości środków smarnych. Samochody mają coraz większe przebiegi między jedną wymianą oleju a drugą, przez co muszą być one odpowiednio skomponowane i wydajne.

Oleje samochodowe kupisz na Czarnepaliwo.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ