Opony do samochodu dostawczego

0
2009
Opony do samochodu dostawczego

Jak wybrać odpowiednie opony do samochodu dostawczego?

Dobrze dobrana opona do samochodu dostawczego powinna spełniać kilka warunków: powinna mieć niską ścieralność, wysoką wytrzymałość oraz mieć dobry poziom bezpieczeństwa. Tylko te cechy gwarantują duże przebiegi.

Przy wyborze opon pamiętaj o kilku istotnych cechach:

– Parametr nośności. Przy wyborze takich opon należy się kierować takimi samymi przesłankami jak do samochodów osobowych. Jedyną i bardzo istotną różnicą jest tutaj parametr nośności. Parametr ten zależy od dopuszczalnej masy całkowitej oraz ładowności auta dostawczego, im wyższa tym wyższą nośność muszą posiadać opony. W prostu sposób można obliczyć maksymalną nośność opony, wystarczy, że podzielisz masę dopuszczalną przez liczbę kół, otrzymany wynik to nośność. Wybierz zatem te opony, które mają nieco powyżej ten wartości.

Zdarza się czasem tak, że niektóre samochody dostawcze mają różny rozkład dopuszczalnych nacisków na osie. W takich przypadkach warto sprawdzić nośność na informacji zamieszczonej na naklejce umieszczanej przy drzwiach kierowcy na słupku.

Pamiętaj o tym, że w samochodach dostawczych stosuje się przeważnie opony wzmacniane, które sygnowane są literą „C”, natomiast litera „R” oznacza indeks prędkości.

– Efektywność energetyczna opony. Przy wyborze odpowiednich opon kieruj się również dostępnymi testami wykonanymi przez różne ośrodki badawcze. Da ci to pewność, że opona jest w pełni bezpieczna i nadająca się do samochodu dostawczego. Jeżeli nadal nie jesteś pewny co do opony to poszukaj w internecie opinii na temat danego wyboru. Takie sugestie często są bardzo pomocne. Od 2012 roku panują przepisy, które każą producentom umieszczać na oponach informacje między innymi o parametrach energetycznych opony. Oznacza się go literami od A do G, gdzie A oznacza produkt, który jest najoszczędniejszy w użyciu, czyli taki, który posiada najniższe opory w toczeniu. Wybranie opony z oznaczeniem A znacząco wpływa na zużycie paliwa w porównaniu z oponami G.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ