Ponowny egzamin na prawo jazdy – wszystko co musisz wiedzieć!

0
16980
Ponowny egzamin na prawo jazdy – wszystko co musisz wiedzieć!

Bardzo wieli kierowców, którym sąd odebrał prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu obawia się ponownego egzaminu na prawo jazy. Czy zawsze trzeba go zdawać? Czy badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy po użyciu alkoholu są obowiązkowe? Tego dowiesz się z lektury niniejszego wpisu.

Jakie kary grożą za jazdę po alkoholu?

W zależności od tego, jakie stężenie alkoholu w organizmie zostanie stwierdzone w czasie prowadzenia samochodu, czyn zostanie uznany albo za wykroczenie albo za przestępstwo. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (czyli od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) wtedy zachodzi  tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Jazda autem w takim stanie to wykroczenie. Stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Ta sytuacja będzie wiązała się już z odpowiedzialnością na podstawie przepisów Kodeksu karnego.

Za wykroczenie, polegające na prowadzeniu auta w „w stanie po spożyciu alkoholu” grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (maksymalnie 5.000 zł). Ponadto, sąd zawsze orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat). Kodeks karny przewiduje z kolei takie kary za popełnienie przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w „stanie nietrzeźwości”:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat  lub  pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres  od 3 do 15 lat.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz na https://adwokat24h.pl/

Kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?

To czy zdanie egzaminu na prawo jazdy będzie konieczne, zależy od tego, jaka kara została nałożoba na keirowcę. . jeżeli  zakaz prowadzenia pojazdów (wszystkich lub określonego rodzaju) został wydany na okres przekraczający rok, do odzyskania dokumentu prawa jazdy konieczne będzie ponowne zdanie egzaminiu państwowego na prawo jazdy. W przypadku krótszego kresu odebrania prawa jazdy, wystarczy po upływie tego terminu udać się do odpowiedniego urzędu po dokument.

Ponowny egzamin na prawo jazdy – jak wygląda procedura?

Aby móc podejść do egzaminu,  najpierw należy postarać się o wydanie  tzw. profilu kandydata na kierowcę (PKK) – zajmuje to  około dwa dni. Jest to pewnego rodzaju skierowanie na egzamin. Aby go uzyskać, należy pozytywnie przejść badania psychotechniczne. Na takie badanie należy zgłosić się w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na takie badanie. Po pozytywnym przejściu testu, dokument zostaje wydany w ciągu jednego dnia. Bardzo ważną jednak informacją jest to, że kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy w kilku kategoriach, aby móc odzyskać dotychczasowe uprawnienia do prowadzenia różnych pojazdów, będą musieli zdać kilka egzaminów (na każdą kategorię osobno). W każdym przypadku, kierowcy muszą zdać zarówno teoretyczną jak i praktyczną część egzaminu. Skazani,  którzy chcą odzyskać utracone prawo jazdy, muszą zapłacić zarówno za badania lekarskie jak i za egzamin państwowy na prawo jazdy. Nie jest jednak koniecznie zaliczenie całego kursu na prawo jazdy.

Na czym polegają badania lekarskie po utracie prawa jazdy?

Każda osoba, która utraciła prawo jazdy na skutek jazdy pod wpływem alkoholu, musi przejść badania lekarskie oraz psychologiczne, Na takie badanie kieruje sąd. Należy się na nie zgłosić w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na takie badanie, a w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na badanie przedstawić staroście odpowiednie orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Badania lekarskie polegają na ogólnej ocenie medycznej kondycji organizmu badanego. Z kolei badanie psychologicznie ma na celu przede wszystkim ocenę sprawności psychicznej kierowcy oraz sprawdzenie czy kierowca nie wsiądzie już za kółko po alkoholu.

Od negatywnego wyniku badania lekarskiego lub/i psychologicznego można się odwołać w ciągu 14 dni. Należy wówczas złożyć wniosek do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy o ponowne przeprowadzenie badania.

[Głosów:127    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ