Samochody w sporcie

0
1845

Szybkie i potężne maszyny – samochody sportowe fascynują wszystkich fanów motoryzacji, nawet tych, którzy sami za kółkiem siadają okazjonalnie.

Samochód Rajdowy WRC to jeden z przykładów tego, jak nowoczesne technologie pozwalają na zwiększenie osiągów i pokonywanie kolejnych barier, które jeszcze kilka lat temu zdawały się być nie do pokonania. Niezwykle istotny jest każdy etap tworzenia takiego samochodu – do projektu po pierwsze testy techniczne.

Czym wyróżniają się samochody rajdowe?

Początkowo do wyścigów samochodowych, w tym rajdów używane były samochody, które poruszały się na co dzień po miastach. Z czasem zaczęto doskonalić poszczególne modele. Konstruktorzy też zaczęli projektować samochody przeznaczone do wyścigów torowych i ulicznych. Z czasem zaczęto też dostosowywać pojazdy biorące udział w rajdach do wymogów tej rywalizacji.

Każda dyscyplina sportu motorowego ma swoje wymagania co do samochodów, które biorą udział w zawodach. W przypadku rajdów WRC do udziału dopuszczane są pojazdy zbudowane na bazie zwykłego samochodu, który produkowany jest w co najmniej 2500 egzemplarzach. Pojazd musi być dostosowany do wytycznych FIA (Międzynarodowej Federacji Samochodowej).

W samochodach, które mają być dopuszczone do udziału w rajdach wprowadza się zmiany takie jak:

  • zmiana pojemności silnika do 2 litrów;

  • wyposażenie samochodu w turbosprężarkę i napęd na cztery koła;

  • wyposażenie samochodu w aktywny centralny dyferencjał;

  • montaż sekwencyjnej skrzyni biegów;

  • montaż elementów aerodynamicznych (np. spojlery);

  • montaż systemu podtrzymywania ciśnienia doładowania (tzw. Anti-Lag).

Waga samochodu WRC powinna wynosić co najmniej 1230 kg, przy czym silnik powinien być maksymalnie cofnięty w głąb komory silnikowej, co pozwala na uzyskanie równomiernego rozłożenia wagi.

Najwięksi producenci samochodów rajdowych WRC bazują na swoich flagowych pojazdach, które dopuszczane są do ruchu drogowego, modyfikując je w sposób taki, aby w pełni spełniały założenia FIA.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ