Amerykańskie produkcje motoryzacyjne od dawna cieszą się wielką renomą i popularnością na całym świecie. Piękne, zadbane egzemplarze przyciągają wzrok każdego przechodnia, a luksusowe auta zza Wielkiej Wody są częstym uczestnikiem wielkich uroczystości. Każdy, kto chciałby cieszyć się wytworem amerykańskiej szkoły motoryzacyjnej musi się liczyć jednak ze sporymi kosztami związanymi ze sprowadzeniem auta do Polski. Alternatywą jest zakup samochodu z drugiej ręki, jednakże nie mamy wtedy pewności, jak auto użytkował wcześniejszy właściciel. Istnieją jednak pewne rodzaje samochodów z Ameryki, które opłaca się importować. Jeśli marzą nam się auta z Ameryki, sprawdźmy, które z nich będą strzałem w dziesiątkę – a przy okazji nie zrujnują nam portfela.
Rodzaje samochodów, które są opłacalne w importowaniu z USA
Można wyróżnić trzy rodzaje samochodów, które są opłacalne w sprowadzaniu do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Niższe koszty uzyskamy w przypadku ściągnięcia aut luksusowych, o napędzie elektrycznym czy dużych ciężarówek.
Obniżone koszta są związane z legalnym ominięciem niektórych opłat, które są albo zniesione, albo niższe dla tego typu pojazdów.
Użytkownik chcący sprowadzić samochód zabytkowy zapłaci znacznie mniej podatków, opłat celnych itd. niż konsument importujący np. najnowszego Forda.
Kolejną kwestią dotyczącą opłacalności importu jest skupienie się na konkretnych markach pojazdu. Najwięcej można zyskać na ściągnięciu Jeepów, Chryslerów czy Chevroletów.
Na rynku polskim dużą renomą cieszą się bardziej nietypowe jednostki, takie jak m.in. Dodge Challenger czy Jeepy o zadaniach terenowych. Cena sprowadzanego auta z USA będzie jednak powiększona o całe spektrum opłat, podatków i danin, jakie importer będzie musiał ponieść, zanim zadowoli się widokiem nowej bryki.
Oznacza to, że cały koszt sprowadzenia amerykańskiego pojazdu będzie znacznie przekraczał rynkową wartość auta, jaką osiągnął pojazd w realiach amerykańskich. Nie oznacza to jednak, że konsument nie będzie mógł czerpać korzyści finansowych ze sprowadzenia auta – bardzo często importerzy sprzedają samochody z USA z dużym zyskiem. Najwięcej można zarobić na samochodach luksusowych, ponieważ są one najbardziej opłacalne w sprowadzeniu do Europy.
Korzyści dla obu stron – samochody z USA to dobry deal
Dla Europejczyków posiadanie amerykańskiego auta jest pewnym luksusem, prestiżem i wiąże się często ze spełnieniem marzeń. Masywne, potężne samochody na europejskich drogach robią prawdziwą furorę. Nie ma się co zatem dziwić, że niegasnąca popularność aut z USA zauważalna jest także w Polsce. Stabilny wzrost gospodarczy, otwarcie rynku na świat, procesy globalizacji umożliwiają import samochodu zza oceanu bez większych problemów i zawiłości. Co więcej, coraz większa liczba Polaków może pozwolić sobie na tego typu zakup. Auta z USA są bowiem coraz tańsze, a status majątkowy dużej części Polaków poprawia się.
Przeciętny mieszkaniec Stanów zmienia samochód bardzo często. Rzadko się zdarza, aby pojazd w amerykańskiej rodzinie był dłużej niż 4 lata. Sprzedawanie samochodów do Europy jest zatem dobre z punktu widzenia sprzedającego, jak i kupującego. Amerykanin, który znudził się już swoim pojazdem, chętnie go sprzeda.
Do zarobionych pieniędzy dołoży część kwoty i niewielkim kosztem zakupi jeszcze nowszy pojazd. Kilkuletnia bryka będzie zaś przez długi czas służyć kupującemu jako towar luksusowy. Taka współpraca rynkowa wydaje się optymalnym rozwiązaniem – dlatego chęć sprowadzania pięknych amerykańskich pojazdów wciąż nie gaśnie. A czy my, jako importer, jesteśmy w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy na ściąganiu samochodów zza oceanu?
Polecam importera: USA Import
Jak jeszcze bardziej zaoszczędzić na zakupie samochodu z USA?
Trzeba liczyć się z tym, że niektóre opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu z USA, jego transportem, opodatkowaniem i czasem oczekiwania mogą być niezadowalające dla klienta. Są jednak sposoby, aby koszt zakupu był znacznie niższy. Choć akcyzy, cła czy innych podatków nie da się przeskoczyć, to sprowadzenie auta luksusowego może być szansą na niezły zarobek, jeśli jesteśmy ukierunkowani na dalszą sprzedaż pojazdu.
Co więcej, warto śledzić aktualne kursy dolara, bo w kontekście importowania samochodów mogą być one kluczowe z punktu widzenia oszczędności. Jeśli trafimy na dobry moment, na optymalnych kursach walutowych możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych. Pozostaje także kwestia dowiezienia samochodu do portu i wysłania go promem.
Tutaj, w zależności od przewoźnika, koszty usługi mogą być różne. Warto zatem wybrać taką firmę przewozową, która uczciwie i tanio dostarczy nam pojazd pod wskazany adres. Niektóre pojazdy będą musiały być także dostosowane do polskich realiów, co przekłada się na ponoszenie dodatkowych kosztów. Najczęściej dotyczą one zmian w oznakowaniu i oświetleniu auta. Użytkownik zyskuje jednak coś, co jest bezcenne – bezgraniczną radość z użytkowania „samochodu z duszą”, czego nie da się doświadczyć korzystając z europejskich produkcji.