Wybór haka holowniczego

0
1789
Wybór haka holowniczego

Obecność haka holowniczego jest w wielu przypadkach nieoceniona. Niektórzy kierowcy nie wyobrażają sobie wręcz podróży bez niego. Bardzo przydatny w sytuacjach awaryjnych, w których trzeba zaholować samochód, który uległ awarii. Jak zatem dobrać odpowiedni hak? postaram się posłużyć kilkoma radami w tym artykule.

Nie oszpeć samochodu. Hak to raczej nie jest gadżet, który upiększy samochód. Przy zakupie zorientuj się czy przy montażu nie będzie konieczne cięcie zderzaka. Nie dość, że hak nie dodaje uroku to jeszcze pocięty zderzak… Istnieją na rynku producenci, którzy oferują haki, które można zamontować bez konieczności cięcia zderzaka.

Podczas wyboru haka trzeba się kierować podstawowymi parametrami samochodu, takimi jak marka, model, rok produkcji. Jest to bardzo ważne, ponieważ różne haki dedykowane są do różnych modeli. Kupując ten odpowiedni mamy pewność, że mocowanie wykorzystywać będzie otwory fabryczne, co znacząco ułatwi jego montaż. Podczas zakupu upewnij się, że hak posiada homologację europejską. Jeśli nie jesteś pewno to poproś o radę sprzedawcę.

Rodzaje haków. Kupując hak wystrzegaj się tych najprostszych montowanych na stałe do samochodów. Jedną z podstawowych funkcji, którą powinien posiadać porządny model to demontaż kuli. Najczęstszym sposobem i najtańszym jest mocowanie kuli na śrubach. Wprawdzie demontaż jest dłuższy ale przynajmniej cena nie jest wygórowana. Jeżeli jednak wolisz coś prostszego, ale zarazem trochę droższego to zdecyduj się na zakup haka automatycznego. Ściągnięcie kuli to jedynie kilka sekund dzięki systemowi zapadek. Taki patent wymaga jednak zamka na klucz oraz jest droższy o kilkaset złotych.

Parametry. Podstawowym parametrem wykorzystywany w hakach holowniczych jest jego uciąg. Oznacza to, że im wyższy tym większą przyczepkę o większej masie całkowitej może ciągnąć. Najlepszą odpornością na rdzę prezentuje hak wykonany ze stali ocynkowanej. Każdy zestaw powinien również posiadać kompletną wiązkę elektryczną z gniazdkiem i modułem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ