Wybór i montaż fotelika – poradnik

0
1180
Wybór i montaż fotelika - poradnik

Przewożenie pociechy w foteliku samochodowym to nie jest kwestia widzi mi się rodziców. To przede wszystkim ich obowiązek – regulowany przez prawo o ruchu drogowym. Fotelik nie jest jednak jedynym elementem układanki. Nie zapewni on bezpieczeństwa dziecku – nawet jeśli mamy najdroższy i najlepiej oceniany produkt na rynku. Wszystko dlatego, że oprócz modelu fotelika ma znaczenie jego zamocowanie i po prostu solidność montażu. Bez montażu na najwyższym poziomie i zgodnie z normami nie ma co liczyć na bezpieczeństwo. Nawet jeśli jedziemy najbezpieczniejszym samochodem na rynku. Jak więc rozważnie wybierać foteliki i montować je w środku samochodów? Zobaczcie nasz poradnik!

Fotelik samochodowy – bezpieczeństwo

Pierwszą kwestią przy wyborze fotelika będzie waga dziecka. Nasza pociecha musi mieścić się w przedziale wagowym fotelika. Tylko wtedy jest pewność, że fotelik w odpowiedni sposób będzie chronić dziecko w samochodzie. Ważne jest także sama wygoda – warto przed zakupem wypróbować parę modeli, którymi się interesujemy. Nawet najmniejsze dziecko da znać, czy jest wystarczająco komfortowo ułożone. Drugą sprawą jest wzrost – często dzieciaki potrafią przerastać swoich rówieśników – jednocześnie nie przybywa im kilogramów. Dlatego wprowadzono kryterium wagowo-wzrostowe. Producenci różnie na to patrzą, ale wystarczy wpasować się w przedział wagowo-wzrostowe, a wszystko będzie w porządku.

Montaż – Isofix czy pasy?

Pamiętajmy, że nie wszystkie foteliki samochodowe nadaje się na mocowania za pomocą pasów. Trzypunktowe pasy, które mają zapewnić stabilność podczas jazdy są trudne w montażu i bardzo łatwo zrobić to zwyczajnie źle. Oprócz pasów istnieje rownież system Isofix, który jest opcją bezpieczniejszą. Wynika to z tego, że system specjalnych uchwytów jest przymocowany do karoserii samochodu. W ten sposób ryzyko popełnienia błędu podczas montażu jest minimalne. Pojawiają się również wady tego systemu – nie każdy samochód się do niego nadaje. Co więcej, Isofix występuje w przeróżnych konfiguracjach, co utrudnia wybór dobrego produktu, który będzie pasować do konkretnego modelu samochodu. Jeśli zależy Ci na niekombinowaniu, to wybierz zapięcie pasami – wtedy nie ma znaczenia model samochodu.

Fotelik samochodowy i jego cena

Na rynku spotkamy wiele fotelików, które są zwyczajnie tanie. Jednak tutaj cena gra ogromną rolę – jeśli nie najważniejszą. Oczywiście wiadomo, że nie będziemy wydawać tysięcy złotych na fotelik do samochodu. Ważne jest by zachować umiar, patrzeć na wyniki testów zderzeniowych i obciążeniowych. W końcu to się liczy najbardziej. Jeśli zdarzy się wypadek – nawet poważny, to ryzyko uszkodzeń ciała dziecka powinno być minimalne. Dobry samochód nie wystarczy, by uchronić pasażerów przed ogromnymi przeciążeniami i siłami, które działają na niego w trakcie jazdy. Dlatego nie można po prostu kupić taniego fotelika z supermarketu, bazaru czy na aliexpress. Trzeba dopytywać się dokładnie o dany model i parametry. Tylko wtedy będziemy pewni, że produkt jest dobrej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ