Zakup samochodu bez dowodu rejestracyjnego

0
1572
Zakup samochodu bez dowodu rejestracyjnego

Zakup samochodu używanego bez kompletu dokumentów to jednak nie jest najlepszy pomysł. O ile zapłacimy za taki samochód bardzo niską cenę to w przyszłości ryzyko oraz koszta będą za pewne ogromne. Sprzedaż takiego auta to próba oszustwa, a nie okazja dla kupującego, który z okazji nabycia może mieć spore problemy.

Samochód oferowany w bardzo niskiej cenie, ale bez koniecznych dokumentów to nie okazja, a możliwość wpakowanie się w niezłe tarapaty. Oczywiście sprzedający samochód będzie zapewniał, że to nie jest najmniejszy problem wyrobić sobie nowe ale to nie jest prawdą. Każdy brak dokumentów oznacza żmudną wędrówkę po urzędach, a tam każda nietypowa sprawa wymaga długiego rozpatrywania, przechodzenia przez procedury, a finalnie często okazuje się niemożliwa do załatwienia.

Podczas zawierania transakcji, często już przy podpisaniu umowy okazuje się, że właściciel nie ma przy sobie wszystkich niezbędnych dokumentów, albo je „zapomniał”. Nie należy ufać kiedy zaproponuje nam przesłanie dowodu pocztą. Jeżeli samochód był już rejestrowany w Polsce, to jest szansa odzyskać dokumenty, ale tylko w macierzystym urzędzie. Gorzej jak takowy urząd jest o kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania.

Poniżej przedstawię dokumenty oraz uwagi które wymagane są przy posiadaniu samochodu:

– Karta pojazdu. Jest to dokument, który zawiera historię pojazdu. W razie braku można ją wyrobić w macierzystym urzędzie. Bez niej nie można przerejestrować pojazdu.
– Dowód rejestracyjny. Zwróć uwagę jeśli sprzedający chce podczas transakcji przekazać ci „miękki” dowód, ponieważ świadczy o tym, że legalność papierów samochodu jest sprawdzana.
– Sprawdź, czy samochód posiada ważny przegląd techniczny. Może to być trudne jeżeli właściciel nie ma dowodu rejestracyjnego. Może właśnie dlatego, że samochód nie ma ważnych badań lub właściciel obawiał się czy je przejdzie pozytywnie.
– Ubezpieczenie OC. Bez niego nie można wyjechać na drogę, nawet na krótką jazdę próbną, bo może się to skończyć mandatem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ