Akcyza za auto

0
1469
akcyza za auto

Porozmawiamy o temacie niezwykle ciekawym, ale jednocześnie wywołującym u ludzi skrajne emocje. Mianowicie akcyzie na auto. Temat wzbudza olbrzymie kontrowersje głównie ze względu na to, że ludziom nie bardzo odpowiada fakt, że za dany element muszą płacić ekstra. Trudno im się zresztą dziwić. Niestety fakt jest taki, że akcyza za samochód istnieje. Niezależnie od tego co będziecie próbowali robić, akcyzę musicie zapłacić.

Operując kodeksem prawnym w Polsce możemy się dowiedzieć, że ” Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
– import,
– nabycie wewnątrzwspólnotowe,
– pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i sprowadzanych z zagranicy. Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego: 3,1% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silników do 2.0L i 18,6% dla pojazdów o pojemności silników powyżej 2.0L.”

Według oficjalnych danych Ministerstwa Finansów, w 2015 roku wpływy z akcyzy do budżetu od nowych i używanych samochodów osobowych wyniosły blisko 1,9 mld złotych. A jednak wzrosną one jeszcze bardziej. Dlaczego? Mianowicie dlatego, że akcyza na samochody wzrośnie jeszcze bardziej. Wprowadzona w pewien sposób tylnymi drzwiami została akcyza, która dotyczy niemal każdego typu samochodu. Nie tylko pojazdu który posiada silnik o pojemności wyższej niż dwa litry. Według obliczeń ludzi zajmujących się tematem, można zauważyć, że akcyza w roku 2018 wzrośnie o około 20%.

akcyza za autoJeszcze gorzej sprawa wygląda w momencie, kiedy decydujemy się na sprowadzenie samochodu z zza granicy. Wtedy akcyza za auto jest jeszcze wyższa. Co możemy w takim układzie zrobić, żeby nie płacić tak wysokiej akcyzy za samochód? Niestety, ale niewiele. Akcyza za auto jest po prostu jednym z elementów który musimy opłacić, żeby mieć przyjemność wynikającą z podróżowania własnym samochodem. Przepisy to przepisy i nie mamy na nie większego wpływu. Chociaż, istnieje pewien sposób na obejście tego przepisu. Możecie przecież zawsze mieć auto służbowe od firmy. W przypadku takiego samochodu nie musimy martwić się o jakiekolwiek opłaty, prawda?

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ