Akumulator – jak sprawdzić jego stan?

0
858
Akumulator

Akumulator znajdziemy w każdym samochodzie, nawet elektrycznym, gdzie służy jako źródło zasilania elektroniki i systemów bezpieczeństwa wymagających napięcia 12V. Jest to część eksploatacyjna, dlatego co pewien czas, który producenci oceniają na 4-6 lat, akumulator należy wymienić na nowy. Jak sprawdzić, czy spełnia on jeszcze swoje zadanie, czy uległ już zużyciu i wymaga wymiany? Odpowiedź w artykule!

Jeśli chcemy sprawdzić poziom naładowania akumulatora, możemy to zrobić przy użyciu multimetru. Nie musi być to skomplikowane urządzenie z mikroprocesorem – wystarczy najtańszy model, który można zakupić już za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Aby sprawdzić napięcie akumulatora, najlepiej, by samochód pozostał w spoczynku całą noc, a jeśli to niemożliwe, chociaż dwie godziny. Multimetr ustawiamy na prąd stały (wartość pomiaru 20 V) i przykładamy kabel minusowy do ujemnej klemy, a plusowy do dodatniej.

Jakie napięcie jest prawidłowe? W pełni naładowany akumulator w spoczynku powinien mieć napięcie powyżej 12,5 V. Jeśli jest ono niższe, konieczne będzie ładowanie akumulatora. Napięcie poniżej 12 V oznacza uszkodzenie lub też całkowite rozładowanie akumulatora. Warto też sprawdzić ogniwo przy włączonym silniku – wtedy prawidłową wartością będzie ta około 12,3 V. Najlepiej dokonać pomiaru, korzystając z miernika elektrycznego zwanego multimetrem.

Ładowanie akumulatora – samodzielnie czy w warsztacie?

Jeżeli nasz akumulator będzie wymagał doładowania, warto rozważyć czy podejmować się tego działania samodzielnie, czy też skorzystać z usług warsztatu samochodowego. Choć zadanie to nie wydaje się skomplikowane, przy samochodach o zaawansowanych systemach elektronicznych warto powierzyć je profesjonalistom. Akumulatory AGM czy EFB wymagają ponadto inwestycji w prostownik z mikroprocesorem, który działa automatycznie i kontroluje zmiany temperatury w ładowanym ogniwie.

akumulator demontaz ladowanie

Ładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego wymaga demontażu spod maski – należy przy tym pamiętać, aby najpierw w odpowiedniej kolejności odpiąć klemy, a następnie nie przechylać ogniwa i umieścić je na płaskiej powierzchni z dala od źródeł ognia. Wtedy można przystąpić do ładowania. Z kolei ładowanie akumulatora w profesjonalnym warsztacie kosztuje niewiele, a może zaoszczędzić kłopotów i kosztów związanych nie tylko z inwestycją w specjalistyczny sprzęt, ale także ewentualnych napraw.

Akumulator – wybór nowego ogniwa

Jeżeli okaże się, że ładowanie akumulatora nie przynosi rezultatu i należy go wymienić na nowy, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii – wśród nich markę akumulatora, miejsce jego zakupu, ale przede wszystkim parametry. Marka i odpowiedni sklep to gwarancja nie tylko dobrej jakości sprzętu, ale także tego, że był on odpowiednio przechowywany.

Parametry są najistotniejszym kryterium wyboru – moc i pojemność powinny zostać dobrane do modelu pojazdu i jego zapotrzebowania na energię elektryczną. Zbyt słabe ogniwo nie będzie w stanie zasilić auta w prąd, natomiast zbyt mocne będzie ciągle niedoładowane. Ważne jest także to, aby nowy akumulator wymiarami zbliżony był do starego. To wszystko z prostej przyczyny – aby zmieścił się pod maską. Warto zwrócić uwagę na biegunowość – gdy będzie ona odwrotna w stosunku do poprzedniego akumulatora, będziemy mieć problem z montażem.

W celu wybrania nowego akumulatora polecamy skorzystać z usług Battery Point – to internetowy serwis, gdzie w prosty sposób można dopasować nowe ognikowo do pojazdu i umówić jego montaż w jednym z partnerskich warsztatów z całej Polski. Dzięki temu zyskamy gwarancję na profesjonalnie wykonaną usługę bez obaw o ewentualne awarie. Battery Point oferuje też doradztwo przy wyborze nowego ogniwa, dlatego proces zakupu nowego akumulatora jest szybki i prosty!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ