Pamiętaj o cyklicznej wymianie oleju w samochodzie

0
403
Pamiętaj o cyklicznej wymianie oleju w samochodzie

Olej silnikowy to płyn eksploatacyjny wykorzystywany w silnikach pojazdów mechanicznych. Jego zadaniem jest zapewnienie optymalnego smarowania jednostce napędowej. Niedobór albo niska jakość tej substancji ma negatywny wpływ na działanie silnika, a nawet może doprowadzić do jego zatarcia. Taka awaria wiąże się z koniecznością wymiany albo generalnego remontu kosztującego nawet kilka tysięcy złotych.

Podstawowe informacje na temat oleju silnikowego

Głównym zadaniem oleju silnikowego jest efektywne odprowadzanie nadmiaru ciepła oraz ochrona wnętrza silnika przed korozją. Obecnie można zauważyć spory rozwój silników pod kątem minimalizacji pojemności i maksymalizacji generowanych osiągów. Przekłada się to na optymalne działanie silnika przy zachowaniu jego ekonomicznego charakteru. To dlatego w nowoczesnych pojazdach często stosuje się oleje syntetyczne przeznaczone do smarowania różnych elementów silnika i turbosprężarek. Ważny jest nie tylko rodzaj oleju, ale również jego stan i jakość.

Dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest istotna?

Regularna wymiana oleju stosowanego w silnikach samochodowych jest bardzo ważna, aby substancja ta w odpowiedni sposób spełniała zadania, które zostały przed nią postawione. Zużyty olej traci bowiem swoje właściwości smarujące oraz związane z obniżaniem temperatury. Konkretne okresy wymiany są uzależnione od zaleceń producenta. Zwykle zalecane jest wymienianie oleju co 30 tysięcy pokonanych kilometrów, ale wiele zależy od marki i modelu pojazdu, jego wersji silnikowej, a także sposobu użytkowania.

Informacje producenta dotyczące wymiany oleju w konkretnym pojeździe, znajdują się w instrukcji obsługi samochodu. Często jednak okresy wymiany określane przez producentów obejmują użytkowanie pojazdu w sposób normalny. Czasami jednak mamy do czynienia z pojazdami, które są eksploatowane bardziej intensywnie, częściej, na dłuższych dystansach i w trudniejszych warunkach. Wiele też zależy od tego czy dany kierowca preferuje umiarkowany czy może bardziej agresywny styl jazdy.

Istotne informacje związane z wymianą oleju silnikowego

Podstawowa zasada wymiany oleju silnikowego mówi o tym, że taki płyn należy wymieniać najrzadziej raz w roku, niezależnie od tego jaki jest przebieg pojazdu (może być nawet bardzo niski). Jeśli ktoś jednak użytkuje pojazd na dalekich trasach w sposób regularny, wówczas wymiany oleju powinno się dokonywać do 15-20 tysięcy kilometrów. Regularne jeżdżenie po krótkich odcinkach jest jednak trudniejsze dla silnika i w związku z tym w takiej sytuacji kontroli i wymiany oleju trzeba dokonywać nawet co 10-15 tysięcy kilometrów.

Specjalnym przypadkiem są jednostki napędowe zasilane gazem LPG. W silnikach takich pojazdów temperatura spalania w komorach jest wyższa w porównaniu z pojazdami tankowanymi benzyną. Są to również trudne warunki wymagające kontroli i zwykle wymiany oleju nawet co 10 tysięcy kilometrów. Oczywiście przy każdej wymianie, należy pamiętać nie tylko o samym oleju, ale również o jego filtrze, który ma za zadanie zbieranie różnych nieczystości z oleju krążącego po silniku. Częstsza wymiana oleju i filtra jest też zalecana w przypadku starszych samochodów z dużym przebiegiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ