Z biegiem lat coraz większą popularność zyskują modyfikacje auta. Tuning samochodu to szansa na zwiększenie osiągów, a także na zyskanie niepowtarzalnego auta. Rozwiązaniem, które zaskarbiło sobie sympatię wielu miłośników motoryzacji jest chip tuning. Czym właściwie jest? Kto może sobie pozwolić na tę modyfikację? Czy warto poprawić parametry silnika chiptuningiem? Na te i więcej pytań odpowiemy w artykule poniżej.
Chiptuning – czym właściwie jest?
Chiptuning to modyfikacja, tuning samochodu, który polega na modyfikacji oprogramowania komputera sterującego, będącego podstawą działania jednostki napędowej. Dla osób niezaznajomionych z tematem definicja może brzmieć dość enigmatycznie, w rzeczywistości chipowanie silnika nie jest tak trudne. Chiptuning to realna szansa z na zwiększenie mocy silnika, bez konieczności inwazyjnej ingerencji mechanicznej. Producenci samochodów pozostawiają pewne rezerwy mocy silnika, dla zachowania trwałości i wytrzymałości sprzętu. Opisywana modyfikacja to nic innego, jak maksymalizacja potencjału, który drzemie w pojeździe. Za sprawą tuningu możliwe jest nie tylko poniesienie mocy i momentu obrotowego silnika. Poprawnie wykonany chiptuning, w renomowanych salonach, to również szansa na obniżenie zużycia paliwa. Co ważne, modyfikacja nie wpływa na żywotność silnika oraz bezpieczeństwo jazdy. Proces jest w pełni legalny, a wykonany przez specjalistów umożliwia bezproblemowe mieszczenie się w ramach norm ekologicznych.
Jak odbywa się proces chiptuningu?
Chiptuning to proces, w którym zmianie ulega oprogramowanie komputera sterującego. Modyfikację można wykonać poprzez gniazdo diagnostyczne OBD, port BDM bądź poprzez przeprogramowanie pamięci sterownika. Sposób, w jaki odbywa się chip tuning, jest uzależniony od marki i modelu samochodu. Modyfikacja oprogramowania trwa średnio do 4 godzin, a efekty są zauważalne natychmiastowo. Aby modyfikacja mógła się udać niezbędne jest załadowanie do komputera sterującego dedykowanego programu, za sprawą którego samochód zyskuje większą moc i moment obrotowy. Chiptuning musi być poprzedzony dokładnymi oględzinami samochodu, w celu znalezienia ewentualnych usterek. Do najczęstszych bolączek aut, które mogą być przeszkodą do przeprowadzenia procesu modyfikacji jest zapchany katalizator, uszkodzenie turbosprężarki czy przepływomierza. Proces dla fachowców to niewielki trud, jednak własnoręczne chipowanie samochodu to nie lada wyzwanie. Zalecamy skorzystać z usług specjalistów, aby zyskać pewność, że samochód nie straci swojej wartości oraz funkcjonalności.
Czy chiptuning wpływa na gwarancję samochodu?
Producenci aut oferują w większości przypadków od 4 do 10 lat gwarancji. Niestety, wszelkie modyfikacje wiążą się z ryzykiem utraty tego zabezpieczenia. Producenci mówią jasno – każda ingerencja w oprogramowanie samochodu wiąże się z utratą gwarancji. Skoro chip tuning powoduje utratę gwarancji, czy nie można ukryć tego faktu przed producentem? Odpowiedź jest prosta – nie. Komputery w nowoczesnych samochodach zapamiętują zmiany oprogramowania, a co za tym idzie każda zmiana może wyjść na jaw. Chiptuning, pomimo że jest procesem odwracalnym, niesie ze sobą ryzyko zmniejszenia żywotności poszczególnych części pojazdu. Warto więc przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru specjalistów, upewnić się o ich renomie, poprzez sprawdzenie opinii w sieci.
Podsumowując, modyfikacja daje wiele możliwości, dlatego liczba zwolenników tego rozwiązania stale rośnie. Zwiększenie mocy silnika wiąże się z szansą osiągania większych prędkości, z tego względu należy zachować wszystkie środki ostrożności, aby przyzwyczaić się do nowych osiągów. Wykonany przez fachowców chiptuning to bezpieczna modyfikacja, nie wpływająca negatywnie na pracę pojazdu.
Artykuł sponsorowany.