Co powinieneś wiedzieć o serwisowaniu auta?

0
750
Co powinieneś wiedzieć o serwisowaniu auta

Każde auto wymaga regularnych przeglądów i serwisów. Samochód wymaga przeprowadzenie czynności serwisowych, które pozwolą uniknąć poważnej awarii oraz zagwarantują dłuższą żywotność części. Przyjęło się, że auto powinno być serwisowane raz w roku lub po przejechaniu 15 000 kilometrów. Auto należy oddać do serwisu niezwłocznie również po zauważeniu usterki.  Oddając auto do serwisu, trzeba wybrać sprawdzony warsztat, który dokona przeglądu auta. Wybór nie jest łatwy, ponieważ warsztatów jest bardzo dużo. Warto zasięgnąć opinii znajomych, sprawdzić recenzje dostępne w internecie. Istotne, aby warsztat posiadał odpowiedni sprzęt do diagnostyki i naprawy, w tym dostęp do diagnostyki komputerowej. Pozwoli to na szybkie zdiagnozowanie problemu bez potrzeby rozkręcania auta. Ważny jest dostęp do informacji technicznej producenta.  Dzięki temu naprawę będzie można przeprowadzić zgodnie z wymogami producenta. Należy pamiętać o protokole odbioru auta, który musi wydać warsztat. Powinny być w nim zawarte wszystkie dokonane naprawy oraz wyszczególnione części, które zostały wymienione.  Serwis pojazdu powinien obejmować wymianę płynów, kontrolę głównych układów, wymianę i konserwację zużytych elementów. W trakcie corocznego serwisu warto sprawdzić:

  • Olej silnikowy – należy wymieniać raz w roku, ponieważ po tym czasie może stracić swoje właściwości, może pogorszyć stan silnika.
  • Płyn hamulcowy – należy wymieniać regularnie, co 2-3 lata, lub po przejechaniu 60 000 km.
  • Płyn chłodniczy – wymaga wymiany co trzy lata, wpływa na stan układu chłodzącego.
  • Klimatyzacja – raz w roku należy wymienić filtr kabinowy oraz przeprowadzić odgrzybianie instalacji.
  • Akumulator – warto sprawdzić stan akumulatora. Najczęściej wymaga wymiany co 5 lat.
  • Stan techniczny pojazdu – w trakcie wizyty w warsztacie należy sprawdzić filtry paliwa, zużycie zawieszenia, klocków i tarcz hamulcowych, zużycie wycieraczek, stan oświetlenia oraz poziom ciśnienia w oponach.
  • Konserwacja – należy poddać konserwacji zaciski hamulcowe, klemy akumulatora, zamki i zawiasy

Po przeprowadzonym przeglądzie, serwis samochodowy powinien poinformować klienta o wykrytych nieprawidłowościach i ustalić zakres naprawy. Klient może sam zakupić potrzebne części lub płyny, może również skorzystać z oferty warsztatu. Przed dokonaniem naprawy warto ustalić, jakie części mają być użyte, oryginalne czy zamienniki. Pracownik zakładu powinien podać przybliżony czas i koszt naprawy.

Regularny serwis samochodu zapewnia nie tylko lepszy stan samochodu i uniknięcie poważnych i kosztownych napraw, ale również zapewnia bezpieczną jazdę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ