Co powinieneś wiedzieć, zanim wypożyczysz auto z wypożyczalni

0
1230
Co powinieneś wiedzieć, zanim wypożyczysz auto z wypożyczalni

Wypożyczenie auta jest coraz bardziej popularne. Korzystają z niego klienci, którzy potrzebują przemieszczać się z miejsc problematycznych, jak np. lotniska. Również korzyści odnoszą takie osoby, które często wyjeżdżają, zepsuło im się nagle auto lub biorą udział w kolizji, aby nie generować dodatkowych kosztów. Zdarza się, że z wypożyczenia korzystają firmy, jednak występuje to zdecydowanie rzadziej.

Podstawowe warunki wypożyczenia

Każda wypożyczalnia samochodów ma odrębne przepisy dla klientów, którzy chcą wypożyczyć auto. Najczęściej podstawowymi warunkami są:

  • posiadanie prawo jazdy (zdarza się, że od jakiegoś okresu np. jednego roku),
  • odpowiedni wiek kierowcy np. Od 20 do 70 lat, 
  • przedstawienie dowodu osobistego lub paszportu,
  • w przypadku firm, przedstawienie ksera numeru nip, regon, wpisu do działalności gospodarczej lub odpisu z KRS.

Koszty wynajmu auta z wypożyczalni

Niestety nie ma jednej ceny za wypożyczenie aut. Każda firma posiada swój cennik, który stosuje w zależności od modelu auta i długości wypożyczenia. Jeśli klient wypożycza samochód na dłuższy okres czasu, cena za dobę jest mniejsza. Istnieją również pakiety lub promocje, umożliwiające obniżenie ceny. Opłata od jakiej zaczynają się usługi to około 60 złotych. Warunkiem wypożyczenia auta jest wpłacenie kaucji zwrotnej. W ten sposób firmy zabezpieczają się przed uszkodzeniami samochodu. Kaucja zależy przede wszystkim od modelu i marki samochodu. Można ją opłacić gotówką, kartą czy też przelewem. Zwrócona zostaje w momencie oddania auta bez żadnych uszkodzeń. Wynajem auta bez kaucji jest rzadko spotykany, gdyż jest to zabezpieczenie firmy przed stratami.

Dokonanie rezerwacji auta

Zarezerwowanie wybranego auta jest możliwe w kilku wariantach. Najczęściej dokonuje się jej poprzez stronę internetową, telefonicznie, e-mail i rzadziej fax. Kolejną opcją powinno być wynajmowanie w siedzibie firmy. Aby zarezerwować samochód potrzebne jest podanie danych m.in. teleadresowych, marki i modelu auta, terminów wynajmu i zwrotu, miejsce i datę odbioru. Bardzo ważną opcją jest podanie informacji czy pojazd będzie użytkowany za granicą. Jeśli tak, należy podać w jakim kraju.

Czy warto wynajmować samochód

Umowa wypożyczenia

Korzyścią jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy, ponieważ uniknąć można przykrych konsekwencji. Odpowiednie wytyczne powinny być szczegółowo rozpisane, takie jak informacje o limicie kilometrowym lub jego braku, wieku kierowcy, poziomie paliwa w baku, o możliwości wyjazdu za granicę czy też opcji użytkowania przez drugą osobę. Na umowie opisany powinien być model i marka samochodu, VIN oraz numer rejestracyjny. Dokument sporządza się w dwóch kopiach, jedną dla klienta i jedną dla firmy.

Sprawdzanie wypożyczonego samochodu

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego też obowiązkiem wypożyczającego auto jest, aby go sprawdzić. Zgadzać powinny się wszystkie dane o samochodzie, czyli VIN, rejestracja, marka i model oraz ogólne działanie auta. Po uruchomieniu klient nie powinien mieć żadnych zastrzeżeń do działania pojazdu.

Czy warto wynajmować samochód?

Bardzo dużo zalet przemawia za tym, aby auto wynająć. Najważniejszym plusem jest korzystanie z samochodu bez posiadania go na własność. Wartością w tym przypadku jest obniżenie kosztów opłat, kupienia czy też napraw własnego samochodu. Terminy przeglądów lub ważności dokumentów również nas nie interesują. Komfort jaki zapewnia poruszanie się samochodem zamiast środków komunikacji miejskiej jest kolejną niezaprzeczalną korzyścią. Dla firm plusem jest, gdy wynajem jest długoterminowy. Opcją w tym wypadku jest możliwość negocjacji.

Materiał opracowany przez wypożyczalnię samochodów Amigo Rent a Car.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ