Data produkcji opony. Jak ją odczytać?

0
2213
opony

Data produkcji opony to oznaczenie które jest bardzo istotne. Opony to jedne z ważniejszych elementów samochodu. Jednocześnie są to elementy narażone na znaczne zużycie i wyjątkowo ciężkie warunki pracy. Słońce, śnieg, bród, dla opon są codziennością.

Asfalt, zmiany temperatury, zależne od pory roku, to tylko niektóre z czynników powodujących uszkodzenie opony lub jej zużywanie. Takim czynnikiem jest też oczywiście czas. Warto pamiętać, że opony odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Pojazd nawet z najlepszymi hamulcami bowiem nie będzie hamował dobrze, przy starych lub zniszczonych oponach. Każdy kierowca wie każdy kierowca wie, że opony z niewielkim bieżnikiem kwalifikują się do wymiany.

Opony stare, nawet z dobrym bieżnikiem niestety również. Opony są gumowe. Guma w miarę upływu czasu robi się twardsza, parcieje, a więc traci swoje najistotniejsze właściwości. Twarda sparciała guma wydłuża drogę hamowania, powoduje także mniejszą przyczepność pojazdu.

Jaki wiek opony ją dyskwalifikuje? Nie ma konkretnej odpowiedzi, chociaż większość fachowców mówi o tym by opony w wieku 5 lat i starsze po prostu trzeba zmienić na nowe.

Data produkcji opony. Jak ją odczytać?

Jak sprawdzić wiek opony? Wystarczy spojrzeć na boczną część opony, znajdziemy tam wiele różnych znaczeń, wśród nich znajduje się również oznaczenie mówiące o wieku opon. Są to cztery cyfry, najczęściej umieszczony w okrągłej ramce. Opony starszego typu oznaczane są za pomocą trzech cyfr. Jeśli znajdziemy takie oznaczenie, będziemy mieli dowód, iż opona była wyprodukowana przed
rokiem 2000. Wszystkie wyprodukowane po roku dwutysięcznym, oznaczone są czterema cyframi.

Jeśli znajdziemy taki znak na oponie, warto wiedzieć jak rozszyfrować jego treść. Pierwsze dwie cyfry oznaczają numer tygodnia w roku w którym oponę wyprodukowano, kolejne 2 sam rok, jeśli więc na przykład znajdziemy ciąg cyfr 04 10,oznacza to że opona została wyprodukowana w czwartym tygodniu 2010.

Wiek opony to jeden z ostatnich trzech parametrów mówiących o jej sprawności. Warto mieć tego świadomość i nie eksploatować opony przez wiele, lat, nawet jeśli stan bieżnika, jest jeszcze poprawny. Z tego samego powodu również trzeba uważać przy zakupie ogumienia z drugiej ręki lub po prostu zdecydować się tylko na zakup opon nowych. Takie działanie jest w naszym interesie i w trosce o nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ