Filtry oleju i paliwa. Kiedy je wymieniać?

0
2070
Filtry oleju i paliwa. Kiedy je wymieniać?

Aby na długo zachować dobry stan swojego samochodu, konieczne jest regularne serwisowanie oraz przeglądy. Głównymi działaniami podczas serwisowania, jest nie tylko sprawdzanie stanu auta, ale też wymiana filtrów, szczególnie filtru oleju oraz filtra paliwa.

Filtr paliwa. Co to jest?

Filtr paliwa, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za oczyszczanie paliwa które dociera z baku do silnika. Filtrowanie paliwa ma znaczenie w przypadku wszystkich silników, szczególnie jednak w przypadku silników diesla. Nowoczesny silnik diesel i nowoczesny silnik benzynowy to jednostki napędowe w których na regularną wymianę filtra paliwa należy zwracać bardzo wielką uwagę. Brak wymiany lub wymiana zbyt rzadka, może narazić nas na awarie układu wtryskowego, regularna wymiana filtra paliwa jest szybsza i tańsza. Jak często filtr paliwa należy wymieniać? Tak często, jak zaleca to producent samochodów. Najczęściej wymienia się go co 30000 km, jeśli jednak jeździmy mało, warto wymieniać go regularnie na przykład co roku. W przypadku silniku diesel, istotna jest wymiana filtra paliwa przed zimą. Ma to wielkie znaczenie, ponieważ w filtrze odkłada się dużą ilość wody oraz parafiny. Pozostawienie starego filtru filtra paliwa na okres zimowy, może więc przyczyniać się do zapchania układu paliwowego.

Filtr oleju.

Filtr oleju to podstawowy element układu smarowania praktycznie każdego silnika. Smarowanie silnika jest bardzo istotne. Olej krążący w silniku musi być filtrowany, między innymi z uwagi na zanieczyszczenia które wraz z nim krążą, w tym pozostałości po niedokładnie spalonym paliwie, a nawet odrobinki opiłków metalu. Warto wiedzieć że w przeciągu godziny pracy silnika, przez filtr przepływa, w zasadzie krąży do kilku tysięcy litrów oleju. Oczywiście pojemność miski olejowej jest dużo niższa, olej jednak krąży w obiegu zamkniętym, stąd tak wysokie liczby.

Jak często wymieniać filtr oleju? Niełatwo określić konkretną ilość kilometrów konieczną do wymiany filtra oleju. Mechanicy radzą wymieniać filtr oleju przy każdej wymianie oleju, wiele jednak również zależy od zaleceń producenta. Przy małych przebiegach samochodu, podobnie jak w przypadku filtra paliwa, warto wymieniać filtr oleju cyklicznie, czyli na przykład co roku.

Na rynku motoryzacyjnym, można znaleźć filtry wielu producentów, w trosce o stan silnika naszego pojazdu, warto jednak stawiać na filtry dobrych marek i unikać niewątpliwie tanich ale niekoniecznie dobrych produktów chińskich. Regularna wymiana filtrów, przekłada się na dłuższą bezawaryjną eksploatację naszego samochodu. Dbając o regularne wymiany filtrów, po prostu dbamy o nasze auto.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ