Jak jeździć bardziej ekonomicznie? 3 sposoby na oszczędności we flocie samochodowej

0
1581
Jak jeździć bardziej ekonomicznie? 3 sposoby na oszczędności we flocie samochodowej

Odległości pokonywane przez samochody służbowe mierzone są zwykle w dziesiątkach tysięcy kilometrów rocznie. Nie dziwi więc fakt, że wydatki związane z paliwem i eksploatacją pojazdów stanowią jedną z najbardziej znaczących pozycji w budżecie flotowym. Jak efektywnie doprowadzić do jej optymalizacji?

1. Ekonomiczna zmiana biegów

Najbardziej wymiernym sposobem oszczędności we flocie pojazdów jest wdrożenie w niej zasad eco-drivingu. Kluczową zasadą tego trendu jest natomiast właściwa technika prowadzenia auta, w tym prawidłowa zmiana biegów w samochodzie. Przy jakiej prędkości należy tego dokonywać, aby zaoszczędzić na paliwie oraz kondycji pojazdu?

Generalna zasada głosi, aby zmieniać bieg na wyższy tak wcześnie, jak to możliwe i bezpieczne dla silnika. W praktyce zwykle wypada to na moment, gdy jednostka napędowa rozkręcona jest do 2500 obr./min w przypadku silnika benzynowego lub 2000 obr./min w dieslu. W przypadku tradycyjnych pojazdów sprawa nie przysparza większych trudności. Jak jeździć automatem ekonomicznie?

Otóż tutaj niezwykle istotne jest umiejętne wciskanie pedała gazu – przede wszystkim zdecydowanie i na krótko. Wysokość obrotów przy ruszaniu powinna natomiast uplasować się w przedziale 2200 – 3000. Pozwoli to na jak najefektywniejsze wykorzystanie silnika oraz jak najszybsze zmienianie biegów przez skrzynię.

2. Płynna, harmonijna jazda

Zdobycie wiedzy na temat prawidłowej zmiany biegów w samochodzie – przy jakiej prędkości oraz z jaką częstotliwością – to ważny, ale zaledwie podstawowy krok na drodze do ekonomicznej jazdy. W dużej mierze przekłada się on na kolejny, niezwykle istotny aspekt, jakim jest płynne i harmonijne prowadzenie samochodu. Kwestia ta, mimo iż pozornie może wydawać się niewiele znacząca, posiada wymierne przełożenie na oszczędności we flocie.

Zbyt częste i niepotrzebne zmiany biegów, gwałtowne przyspieszanie i hamowanie, szybka jazda – to najczęściej popełniane błędy przez wielu kierowców. To także jednocześnie źródło największych, zbędnych wydatków we flocie samochodów służbowych. Agresywna jazda sprawia, że auto potrzebuje nawet do 20% paliwa więcej. Nie trzeba przy tym wspominać o kwestii bezpieczeństwa.

Jak więc widać, ekonomiczna jazda przekłada się nie tylko na oszczędności paliwa, ale w szerszej perspektywie – także na mniejszą szkodowość i większe bezpieczeństwo kierowców.

3. Unikanie obciążania pojazdu

Jak jeździć automatem ekonomicznie, w jaki sposób znaleźć oszczędności na prawidłowej zmianie biegów – to kwestie istotnie wpływające na oszczędności we flocie. Co jednak istotne, wiele z nich można znaleźć nie tyle w samym stylu jazdy, co w odpowiednim przygotowaniu do niej samochodu. Wymierne korzyści może przynieść już unikanie nadmiernego przeciążania aut firmowych. Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na ogólne zużycie paliwa duży wpływ posiada zmiana aerodynamiki pojazdu. Jak wynika z badań niemieckiej firmy ADAC (Allge-meine Deutsche Automobil-Club), zwiększenie ciężaru pojazdu o 100 kg, po przejechaniu 100 km może spowodować wzrost zużycia paliwa od 0,2 do 0,6 l. Przywołane powyżej liczby pociągają za sobą co prawda duże wartości, warto jednak zwrócić uwagę również i na tę kwestię. Opróżnienie bagażników pojazdów służbowych ze zbędnych przedmiotów, przyniesie korzyści nie tylko pod kątem estetyki, ale i finansów floty.

Coraz więcej managerów flotowych, planując proces zarządzania parkiem pojazdów, istotną wagę przykłada do kwestii nauczenia kierowców, jak jeździć ekonomicznie. Paliwo – jako jedno z głównych pozycji kosztowych – może okazać się źródłem niepomiernych oszczędności nie tylko dla floty, ale i całego przedsiębiorstwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ