Jaki powinien być dobry tester akumulatora?

0
4074
Jaki powinien być dobry tester akumulatora?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzenia pozwalającego przetestować stan naładowania akumulatora. Pozwala ono nie tylko sprawdzić, czy akumulator ma właściwe napięcie, dzięki czemu unikniemy rozczarowań związanych z problemami z rozruchem, ale także pomaga znacząco wydłużyć żywotność tego newralgicznego elementu wyposażenia pojazdu, pozwalając na unikanie zbytnich spadków napięcia, destrukcyjnie wpływających na akumulator. Motocyklistom z pewnością pozwoli ocenić czy akumulator w dalszym ciągu nadaje się do użytku po okresie zimowym. Jakimi zatem cechami powinien wyróżniać się ten przydatny gadżet?

Cyfrowy czy analogowy

Zazwyczaj decydując się na zakup urządzenia, jaki jest tester akumulatora, staniemy przed wyborem między tańszym analogowym, a droższym cyfrowym modelem. Zaletą tych pierwszych będzie niewątpliwie cena oraz większa wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie wymaga on przesadnego dbania. Oferuje średnią dokładność odczytu, wystarczającą do większości standardowych zastosowań. Jest tani i prosty w obsłudze. Jeśli zdecydujemy się na cyfrowy tester akumulatora, wybór nie będzie taki prosty. Będziemy musieli wybierać spośród dziesiątek modeli, o różnych cenach, jakości i funkcjonalności. Niektóre z nich oferują bardzo wysoką dokładność odczytu, idącą niestety w parze z wysoką ceną. Takie modele często są ponadto wyposażone w pamięć, dzięki której będziemy mogli przeanalizować stopień zużycia akumulatora i wstępnie ocenić jak długo jeszcze nam posłuży. Drogie modele często są wyposażone w wodoszczelność, która pozwoli uwolnić się od obaw o stan naszego miernika. Tańsze z kolei są znacznie prostsze w obsłudze, porównywalne do modeli analogowych. Porównać je można również pod względem dokładności pomiaru. Niewątpliwą zaletą większości modeli cyfrowych jest podświetlany czytelny wyświetlacz LCD, dzięki czemu będziemy mogli przeprowadzić tę czynność serwisową nawet w zimie.

Aerometry

Jeszcze inną kategorią, którą należy opisać jako tester akumulatora, jest Areometr. Jest to narzędzie służące do gęstości elektrolitu. Daje nam dzięki temu dodatkowe informacje, oprócz wieku akumulatora i utrzymywanego napięcia. Stosować go możemy wyłącznie w akumulatorach wyposażonych w otwory serwisowe do wymiany elektrolitu. Jeśli stwierdzimy zmianę pH używanego kwasu, możemy w porę zareagować, wymieniając elektrolit na nowy. Pozwoli nam to wielokrotnie wydłużyć żywotność akumulatora, dzięki uniknięciu jego zasiarczenia, które ma degradujący wpływ na płytki, w które jest wyposażony.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.dowarsztatu.com/pol_m_Testery-akumulatora-247.html

[Głosów:16    Średnia:2.2/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ