Kiedy i jak wymienić klocki hamulcowe?

0
671
Kiedy i jak wymienić klocki hamulcowe

Sprawny układ hamulcowy pojazdu to podstawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Hamulce wymagają terminowej konserwacji, dotyczy to przede wszystkim klocków hamulcowych, które zużywają się poprzez ocieranie o tarczę hamulcową.

Jedną z dwóch możliwości jest udanie się do serwisu samochodowego i zapłacić za wymianę klocków hamulcowych lub zaoszczędzić i wybrać opcję samodzielnej naprawy, która wiąże się jednak z możliwymi problemami. Która z nich jest więc korzystniejsza?

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

Wiele osób zastanawia się, jak często należy wymieniać klocki hamulcowe. Producenci samochodów zalecają wymianę klocków hamulcowych co 30 000 do 100 000 tys. km. Dlaczego niektóre klocki hamulcowe wytrzymają jedynie 30 tys. km, gdy inne zdadzą się przez ponad 100 tys. km jazdy? Zależy to m.in. od:

  • Nawyki jazdy – Niektóre nawyki, takie jak częste wciskanie hamulców, mogą powodować szybsze zużycie klocków hamulcowych, co oznacza, że konieczna będzie częstsza wymiana;
  • Rodzaj klocków hamulcowych – Ceramiczne klocki będą żywotne znacznie dłużej niż klocki organiczne lub półmetaliczne;
  • Stan tarcz hamulcowych – Klocki hamulcowe mogą zużywać się szybciej, gdy inne elementy układu hamulcowego nie są w dobrym stanie.

To tylko z niektórych czynników, które mogą wpłynąć na częstotliwość wymiany klocków hamulcowych.

Czy można samodzielnie wymienić klocki hamulcowe?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Jednakże, pomimo tego, iż niektóre naprawy i zabiegi konserwacyjne samochodu są łatwe do wykonania samodzielnie, istnieje szereg problemów związanych z samodzielną wymianą klocków hamulcowych.

Dokładne rozpoznanie, czy klocki hamulcowe nadają się do wymiany, jest możliwe głównie przez profesjonalistów, ekspertów. Co więcej, choć wymiana klocków wydaje się teoretycznie prosta, może przerodzić się w skomplikowany projekt, który może narazić bezpieczeństwo Twoje i innych. Jest to także zajęcie pochłaniające czas, które amatorowi może zając nawet 3 lub 4 godziny. Z drugiej strony wymieniając klocki samemu, można dobrać dopasowany model, a także sprawdzić inne problemy ciążące na układzie hamulcowym pojazdu.

Wymiana klocków hamulcowych – samodzielnie, czy nie?

Podejmowanie próby wymiany klocków na własną rękę ostatecznie nie jest wskazane, chyba że mamy w tym wysokie doświadczenie. Jeśli Twoje hamulce piszczą lub zgrzytają, warto zakupić konkretne, dopasowane klocki hamulcowe producentów, którzy są wysoce rekomendowani, a które zostaną wymienione przez eksperta w serwisie. Renomowane klocki polskiego producenta Breck znajdziesz na https://sklep.breck.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ