Kupować nowe reflektory, czy naprawiać stare?

0
4858
Kupować nowe reflektory, czy naprawiać stare?

Eksploatacja samochodu wpływa na zużycie wszystkich jego podzespołów w tym reflektorów. Po kilku latach użytkowania musimy stanąć przed decyzją – kupować nowe, oryginalne lampy, zainwestować w ich zamienniki, czy też spróbować naprawić wysłużony reflektor. Sprawdziliśmy dla was wady i zalety każdego z rozwiązań.

Nowsze, a mniej trwałe

Niestety w nowszych samochodach reflektory są mniej trwałe od tych montowanych dawniej. Lampy w starszych autach są czasem utrzymane w lepszej kondycji od tych zakładanych w ich znacznie młodszych odpowiednikach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wynika to z materiału, jakiego używa się na etapie produkcji lamp. Dawniej stosowano szklane reflektory, a odbłyśniki produkowane były z metalu, dziś zarówno szkło, jak i metal zastąpiono tworzywem sztucznym oraz plastikiem. Znacznie zmniejszyło to trwałość tych elementów. Lampy z poliwęglanu ulegają ścieraniu podczas jazdy (drobinki piasku i żwiru uderzają w zewnętrzną powierzchnię), matowieją pod wpływem działania promieni UV, zaś odbłyśniki wypalają się. Używanie chińskich żarówek, niskiej jakości może tylko przyśpieszyć zużycie takich kloszy.

car-933273_1280

Zamiennik czy oryginał?

Znakiem, że lampy wymagają naszej interwencji, jest dostrzegalny problem w ich działaniu. Zużyty reflektor nie tylko źle oświetla drogę, po której się poruszamy, ale także może mieć tendencje do oślepiania jadących z przeciwka aut. Wszystko za sprawą zniekształconego strumienia świetlnego. Jest to doskonały moment na zakup bądź regenerację „oczu” naszego samochodu. Zanim kupimy zamiennik, przyjrzyjmy się jego jakości oraz sprawdźmy czy będziemy mogli legalnie z niego korzystać. W sieci znajdziemy mnóstwo produktów firm tajwańskich lub chińskich, których reflektory na pierwszy rzut oka nie odbiegają od oryginałów. W praktyce niestety bywa różnie, dlatego zakup zamienników powinniśmy dobrze przemyśleć. Warto poczytać na forach i znaleźć informację, którzy producenci oferują dobrej jakości artykuły. Bardzo popularne są marki Depo oraz TYC, ale z ich jakością rożnie bywa. Fakt jest jeden – żaden zamiennik nie będzie tak dobry, jak oryginał. Jednak ceny nowych, oryginalnych lamp bywają zawrotne, przy starszym samochodzie wydatek rzędu 1300 złotych jest zdecydowanie zbyt dużym kosztem.

zarowki-jakich-nie-kupowac_1

Regeneracja alternatywą

Regeneracja oryginalnych lamp jest świetną alternatywą, której wiele osób w ogóle nie bierze pod uwagę. Według testów specjalistów z Auto Świata, dobra regeneracja może być lepszym wyborem niż zakup zamienników. Przywracając do dobrego stanu reflektor oryginalny, jesteśmy w stanie uzyskać lepszą jakość świecenia od tego, jakie dają zamienniki. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podzespoły zamienników są czasem znacznie gorszej jakości od tych starszych, choć oryginalnych części. Niska jakość wykonania przekłada się na niewłaściwie oświetlanie drogi, a to z kolei na mniejszy komfort jazdy i pogorszenie bezpieczeństwa.

723854_product-visual-performance-night-breaker-unlimited-(1)

Naprawa? Tak!

Chociaż testy wykazały, że naprawiane reflektory są lepsze od zamienników, to oczywiście jest to kwestia względna. Wiele bowiem zależy od tego, jak bardzo zużyty był nasz oryginalny reflektor i w jakim stopniu uda się to zużycie naprawić. Wady starych lamp z biegiem czasu powiększają się, a oprócz tego pojawiają się nowe. Wszystko zależy od naszego szczęścia – tzn. poziomu zużycia reflektorów oraz ich jakości fabrycznej. Warto jednak spróbować takiej naprawy, najlepiej z regeneracją, zanim zakupimy nieoryginalny zamiennik. Może się bowiem okazać, że przywrócimy drugą młodość naszym lampom.

light-428517_1920

Nie tylko wina reflektorów

Problemy z oświetleniem niekoniecznie wynikają ze zużycia reflektorów. Znacznie częściej winowajcą są słabe słabe żarówki lub niewłaściwe ustawienie świateł. Taką regulację wykonamy na każdej dobrej stacji diagnostycznej zaś dobre żarówki to coś, w co zdecydowanie warto się wyposażyć. Nie ma sensu oszczędność rzędu kilku, czy też kilkunastu złotych, gdyż zakup wątpliwej jakości żarówek z pewnością odczujemy na własnej skórze (nie tylko poprzez słabszą widoczność, ale też możemy doprowadzić do uszkodzenia lamp). Dlatego warto kupować markowe żarówki, renomowanych producentów, np. Osram, Philips czy Tungsram. Taki wybór zapewni nam dobre oświetlenie drogi oraz bezpieczeństwo dla reflektorów.

Szukając dobrych żarówek, koniecznie zajrzyj na nocar.pl. Kupując u nas, masz gwarancję, że otrzymasz w pełni oryginalny produkt. Nie czekaj, aż Twoja widoczność będzie równa zeru! Sprawdź już teraz.

Źródło zdjęć: pixabay.com, pexels.com, osram.pl

[Głosów:12    Średnia:2.8/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ