Lancia Ypsilon – idealny samochód miejski

0
2612

Wielbiciele marki Lancia mogą cieszyć się w tej chwili już pięcioma generacjami modelu Ypsilon, co świadczy o jego sukcesie. Co sprawiło, że produkty Fiata z tej serii sprzedają się najlepiej spośród wszystkich opatrzonych logo Lancii? Przyjrzyjmy się samochodom Ypsilon i zobaczmy, co skrywają w sobie te niepozorne autka. Czy rzeczywiście dobrze sprawdzają się w miejskiej dżungli?

Ypsilon – wyjątkowo udana seria Lancii

Lancia Ypsilon to bezpośrednia kontynuacja Lancii Y. Jest to samochód z segmentu B premium – niewielkie miejskie auto o typowym dla włoskich aut ciekawym designie i komfortowym wyposażeniu. Być może te dwie cechy sprawiły, że Ypsilony zyskały popularność przede wszystkim wśród kobiet, o czym świadczy tytuł Kobiecego Samochodu Roku 2005. Ze wszystkich Lancii to właśnie Ypsilony sprzedają się najlepiej.

Producentem samochodów marki Lancia jest Fiat. Wyszło pięć generacji: Ypsilon Y10, Ypsilon Y, Ypsilon I, Ypsilon II i Ypsilon III. Ostatnią zaczęto wytwarzać w roku 2015, w więc jest to stosunkowo młode auto – mówi specjalista z salonu ADF Auto.

Co skrywa w sobie wysokopółkowy kompakt? Zajrzyjmy pod maskę. Lancia Ypsilon III występuje w trzydrzwiowej i pięciodrzwiowej wersji hatchback, w której przewidziano miejsce dla kierowcy i trójki pasażerów. Jest dostępna z trzema silnikami: 0,9 (85 KM), 1,2 (69 KM), 1,3 MultiJet (95 KM). Przy rozłożonych siedzeniach silnik mieści 215 litrów, po złożeniu jego pojemność wzrasta do 290 litrów. Długość auta wynosi 3778 mm, szerokość 1704 mm, a wysokość zaledwie 1530 mm.

Lancia Ypsilon III – idealna do miasta

Co sprawiło, że auto to już od wielu lat ma swoich zapalonych zwolenników? Odpowiedź jest prosta – oszczędności! Lancia Ypsilon cechuje się niewielkim spalaniem na poziomie poniżej 6 litrów paliwa na 100 km w mieście przy włączonej klimatyzacji w silnikach spalinowych. Na trasie spalanie wynosi poniżej 5 litrów na 100 km. Dodatkowo wydatki na paliwo obniża system start – stop.

To nie koniec oszczędności – Lancie Ypsilon są tanie także wtedy, gdy przychodzi do wymiany części naturalnie zużywających się lub uszkodzonych. Duża dostępność i niska cena elementów sprawiają, że awarie nie są powodem wielkich zmartwień i nie nadwyrężają budżetu.

Kolejna zaleta Lancii Ypsilon to jej niewielkie rozmiary, dzięki którym auto nie sprawia problemów w mieście. Ten model jest stworzony po to, aby radzić sobie na wąskich osiedlowych uliczkach i przepełnionych parkingach. Stanie w korkach w upale nie będzie uciążliwe – należy pamiętać, że model ten zalicza się do luksusowego segmentu B premium, co oznacza, że mimo niewielkich rozmiarów i nie najmocniejszych silników warunki będą komfortowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ