Miasto w godzinach szczytu — czym jechać, aby nie utknąć w korkach?

0
21260
Miasto w godzinach szczytu — czym jechać, aby nie utknąć w korkach?

Gdy mieszkasz w dużym mieście, gdzie odległości z Twojego domu do pracy są zbyt duże, aby swobodnie się przedostawać, jesteś zmuszony polegać na innych środkach transportu. Obecnie posiadanie samochodu jest normą, a każda rodzina posiada przynajmniej jeden. Trudności w znalezieniu miejsca parkingowego z roku na rok rosną, ale nie jest to jedyny problem. Stale rosnące ceny paliwa, dodatkowe podatki oraz koszty utrzymania samochodu to tylko początek długiej wyliczanki. Są to jednak wartości łatwe do wyrażenia w pieniądzu. Jak określisz swój czas, który bezowocnie tracisz w korkach? Gdyby zsumować każdy dzień tygodnia, gdzie godziny szczytu utrudniają Ci dojazd do domu, ile dodatkowych godzin byś otrzymał?

Komunikacja miejsca, ale nie zawsze

Korzystając z komunikacji miejskiej, możesz zaoszczędzić na paliwie oraz wykorzystać czas dojazdu na przygotowanie się na spotkanie lub czytanie książki. Jednak taki rodzaj transportu ma wady, o których nie sposób zapomnieć. Jeżeli mieszkasz w największych miastach Polski, jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk lub Łódź, natężenie ruchu na drogach jest ogromne. Wybierając autobus miejski, niewątpliwie zaznasz niedogodności korków. Jeżeli masz do dyspozycji tramwaje, śmiało możesz z nich skorzystać, gdyż najczęściej przyjeżdżają planowo i nie musisz martwić się, że nie zdążysz. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że przeludnienie panujące w tramwajach przed godziną ósmą i dziewiątą oraz od szesnastej do siedemnastej może uniemożliwić Ci wejście do wagonu, a tym samym dotarcie do celu o określonej porze.

Rowery tradycyjne

To świetny pomysł na transport wiosną, latem, a także wczesną jesienią. Codzienna jazda rowerem nie tylko pozwoli Ci zapomnieć o stresujących sytuacjach stwarzanych przez zatory drogowe, ale także widocznie wzmocni Twój organizm. Wyższa pojemność płuc i wydolność serca, zmniejszenie tkanki tłuszczowej w organizmie, poprawa kondycji oraz wzrost mięśni to tylko kilka z korzyści, jakie oferuje tradycyjna jazda na rowerze. Nie musisz być sportowcem, żeby zacząć, jednak szybko możesz dojść do wniosku, że to najlepszy sport dla Ciebie.

Poza tym jazda na rowerze pozwala dodać aktywność fizyczną do dnia, w którym najczęściej nie masz czasu na trening. Twoje mięśnie pobudzają się, a Ty jesteś napędzony endorfinami przez cały dzień. Jazda na rowerze wzmacnia uda, biodra i plecy, ale jest łagodna dla stawów i chrząstek. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które cierpią z powodu napięcia mięśni, mają problemy ze stopami, kłopoty z kolanami, odczuwają ból pleców lub z powodu urazów związanych z bieganiem, lub chodzeniem. Nie musisz mieć nawet swojego roweru, aby dojeżdżać do pracy — wystarczy skorzystać z roweru miejskiego dostępnego w większości dużych miast.

Alternatywne pomysły

Męczysz się, jeżdżąc do pracy rowerem, jednak chcesz zaoszczędzić na paliwie i być bardziej ekologicznym? A może nie jesteś w stanie samodzielnie przejechać tak długiej trasy bez postoju i odpoczynku? Świetnym rozwiązaniem może być przeróbka tradycyjnego roweru na elektryczny. Jeżeli szukasz jeszcze innego pomysłu, fajną alternatywą może być elektryczna hulajnoga, które można wypożyczyć w większych miastach. Każde z takich działań ogranicza emisję spalin wytwarzanych przez samochody i pozwala oczyścić powietrze. Wykorzystaj wiosnę i nadchodzące lato do spowodowania zmiany w Twoim otoczeniu!

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ