Nowoczesny monitoring – do czego można go wykorzystać?

0
4386
Nowoczesny monitoring – do czego można go wykorzystać?

Nowoczesne systemy monitoringu to często złożone rozwiązania, które pozwalają nie tylko lokalizować pojazdy, ale także dostarczają danych i ułatwiają zarządzanie firmową flotą. Warto sprawdzić, do czego można wykorzystać wysokiej klasy monitoring.

Monitoring pojazdów zwykle kojarzy się z lokalizacją samochodów, jednak to tylko mała część możliwości współczesnych narzędzi tego rodzaju. Renomowani dostawcy (np. Satis) dostarczają zwykle dodatkowe moduły (np. ewidencja samochodów), które współpracują z lokalizatorami i potrafią znacznie ułatwić pracę osób odpowiedzialnych za zarządzanie flotą. Nowoczesny monitoring to nie tylko lokalizacja GPS, telematyka, ale również szereg aplikacji, których zadaniem jest przede wszystkim poprawienie efektywności wykorzystania firmowych samochodów. Oto kilka przykładów, pokazujących, co potrafi dziś dobrej klasy system monitoringu. 

Monitoring floty firmowej

Podstawowe zadanie systemu monitoringu to oczywiście lokalizowanie samochodów za pomocą technologii GPS i na bieżąco pokazywanie ich pozycji na mapie. Dzięki temu menedżer wie, gdzie w danej chwili znajduje się auto, może wyznaczyć pracownikowi nowe zadania, zmodyfikować jego pracę. Monitoring GPS zwiększa także bezpieczeństwo samochodu i kierowcy, a w przypadku kradzieży ułatwia odnalezienie pojazdu.

Kontrola paliwa

Monitoring pojazdów to także skuteczne narzędzie kontroli paliwa. Pracodawca może przeanalizować trasy przejazdów kierowców, tankowania, zużycie paliwa. Wystarczy zamontować dodatkowe czujniki (np. dane na podstawie wskazań pływaka, przepływomierza itp.). Do tego dobry dostawca systemu monitoringu jest w stanie wdrożyć także specjalną aplikację, która będzie analizowała dane związane ze zużyciem paliwa. Monitoring paliwa może zmniejszyć koszty floty nawet o 30%.

Ewidencja samochodów

Dobrej klasy system monitoringu coraz częściej wyposażany jest także w moduł, którego zadaniem jest ewidencja samochodów. To narzędzie wspomaga zarządzanie flotą. Dzięki niemu można nie tylko ewidencjonować pojazdy, ale także uzupełniać rejestr o dodatkowe informacje. Zwykle ewidencja pojazdów w postaci nowoczesnego oprogramowania pozwala łatwo wprowadzać wiele danych o każdym samochodzie (np. numer rejestracyjny, data przeglądów, terminy ubezpieczeń itp.). Tego rodzaju moduły wspomagają ewidencję przebiegu pojazdów i ułatwiają kontrolę wydatków związanych z funkcjonowaniem floty.

Takie moduły, jak na przykład ewidencja samochodów czy kontrola paliwa, to coraz częściej standard wysokiej klasy systemów monitoringu. Dlatego warto szukać takich rozwiązań, które oferują dużo więcej niż tylko lokalizację GPS.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ