Off-Road – sport dla twardzieli

0
1617

Off road jest coraz popularniejszy w Polsce.

Zachwycamy się tego rodzaju formą spędzania wolnego czasu, ponieważ spełnia ona jednocześnie wiele naszych potrzeb. To dziedzina, która wiąże się z podróżowaniem, ale myli się ten, kto uznaje, że jest to nudne siedzenie za kierownicą. Nic z tych rzeczy, bo jest to jazda po nieutwardzonych, nieprzystosowanych do cywilizacji drogach. Wycieczka taka dostarcza więc moc niezapomnianych wrażeń.

Off road w pigułce

Błota, woda, las, kamienie, wąwozy i góry, to chyba najczęściej spotykane tereny, na których uprawia się off road. To niełatwe podróżowanie po trudnych terenach, na jakich z całą pewnością przeciętny samochód osobowy nie da sobie rady. W off roadzie udział biorą samochody terenowe pochodzące z seryjnej produkcji, ale też te z przeróbkami, które pozwalają jeszcze lepiej radzić sobie z żywiołami natury. Coraz częściej na takie właśnie potrzeby produkowane są na specjalne zamówienia profesjonalne pojazdy. Wszystko po to, by czerpać jak największą przyjemność z jazdy pojazdem mechanicznym i łączyć ją z formą wypoczynku oraz obcowania z darami przyrody.

Kto sprawdzi się w off roadzie?

To z całą pewnością sport dla wytrwałych. Dla tych, którzy są nie tylko w idealnej formie fizycznej, ale również psychicznej. Off road sprawdzi się dla wszystkich tych, którzy nie preferują relaksu na leżaku z książką w ręku, ale wola aktywność, bo właśnie wtedy nabierają energii.

W wyprawach off roadowych udział mogą brać kobiety i mężczyźni, chociaż nie da się ukryć, że częściej jest to pasja typowo męska. Na pewno w ten sposób nie powinny podróżować dzieci, bo trudne warunki mogą zwyczajnie stwarzać dla nich zagrożenie.

Jak przygotować samochód?

Jazda po kamieniach, błocie, koleinach i innych wertepach to prawdziwa szkoła przetrwania nie tylko dla kierowców, ale też samych pojazdów. Aby dokończyć wyprawę z pełnym sukcesem, należy więc auto właściwie przygotować. Duże koła to podstawa. Liczy się też zabezpieczenie wszelkich elementów, które podczas jazdy mogłyby ulec uszkodzeniu. To dlatego większość wystających elementów pojazdu posiada zabezpieczającą siatkę, a na tablice rejestracyjne zakłada się specjalne ramki do tablic rejestracyjnych.

Początkujący, którzy chcieliby sprawdzić swoje siły w off roadzie, mogą wypożyczyć profesjonalnie dostosowane auto. Pamiętajmy, że przeciętny samochód może podczas tak trudnej wyprawy stwarzać dla nas ogromne zagrożenie, a już na pewno ulegnie zniszczeniu.

Dawka adrenaliny, na jaką możesz liczyć

Pot i łzy, ale z drugiej strony ogromne szczęście i pokonanie własnych słabości. Właśnie na to mogą liczyć uczestnicy wypraw off roadowych. Emocje, jakie towarzyszą podczas jazdy, nierzadko lęk o własne życie, ale też radość z przejechania kolejnego odcinka niebywale trudnej trasy, są rzeczywiście skrajne. Nie znajdziemy ich na fitness ani podczas spaceru w parku. Nie znajdziemy ich nawet podczas przemierzania kolejnych kilometrów po standardowych drogach naszego kraju.

Ci, którzy uprawiają off road, twierdzą, że są uzależnieni. Wyprawy pozwalają oderwać się od szarej codzienności i trudów dnia codziennego, a fizyczny wysiłek daje tak potrzebne nierzadko ukojenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ