Opony zimowe

0
1497
Opony zimowe

Powolnymi krokami zbliża się do nas zima. Co prawda mamy jeszcze lato, ale można już zacząć myśleć jakie opony na zimę wybrać do samochodu. Warto teraz pomyśleć, ponieważ ich ceny w lecie są znacznie niższe niż w sezonie zimowym.

Wybór wbrew pozorom nie jest taki łatwy jakby się wydawało. Przede wszystkim należy się zastanowić po jakiej nawierzchni będzie się samochód poruszał. Wielu producentów zaczęło coraz bardziej szczegółowo analizować ten czynnik. Dlatego w ofercie na przykład Michelin czy Continental można znaleźć opony zimowe, które głównie są przeznaczone na nawierzchnię, gdzie przeważa błoto pośniegowe. Sprawia to, że samochód znacznie lepiej trzyma się jezdni i jest mniej podatne na wpadnięcie w poślizg, dzięki zwiększonej powierzchni stycznej z podłożem.

Kolejną ważną rzeczą jest to jaki samochód posiada użytkownik. Do samochodów z mocniejszym silnikiem i szerszymi felgami producenci polecają inne zimowe opony samochodowe. Nie musi to jednak świadczyć o komforcie jazdy, gdyż takie opony są twardsze i mają mocniejsze boki. Na dodatek nie ją wcale tak oszczędne jak w przeciwieństwie do słabszych samochodów.

Oprócz standardowych opon zimowych przeznaczony na suchsze nawierzchnie lub takie gdzie występuje głównie błoto pośniegowe, są jeszcze opony zimowe typowo przeznaczone do śniegu. Opony śniegowe charakteryzują się większą ilością nacięć i lameli. Lamele w różny sposób są rozmieszczone oraz pogłębione, dzięki czemu lepiej chwytają śnieg, a w konsekwencji zwiększa się przyczepność samochodu. Szczególnie są polecane posiadaczom aut, którzy mieszkają w górach. Niestety jedną z największych ich wad jest niepomiernie większy hałas jaki wytwarzają. Da się to mocno odczuć jadąc drogą, która jest odśnieżona lub na której leży stosunkowo mało śniegu. Są one również bardzo podatne na ścieranie, dlatego nie zaleca się ich zakładać, gdy podróżuje się samochodem po mieście, gdyż może okazać się, że starczą tylko na jeden sezon.

Jakie opony na zimę do samochodu więc wybrać?

Wszystko zależy od tego gdzie i jak często oraz na jakiej nawierzchni będzie się samochód poruszać. Warto również zwrócić uwagę na cenę, nie zawsze droższe znaczy lepsze. Niektórzy kupują używane zimowe opony samochodowe, aby zaoszczędzić pieniądze. Jednak można też kupić je za stosunkowo niską cenę w okresie letnim lub zaraz po sezonie. Wtedy najłatwiej też upolować korzystną promocję. Przede wszystkim należy też zwrócić uwagę na jakość wykonania opon oraz zapoznać się z ich recenzjami jeśli są dostępne choćby w internecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ