Prawo jazdy na tira

0
1273
prawo jazdy na tira


Prawo jazdy na tira – w internecie możemy spotkać się z ogłoszeniami tego typu. Krótko mówiąc oferowane są różnego rodzaju prawa jazdy na różne pojazdy – czy to na auto, czy na motor, czy też właśnie na tira. W dzisiejszych czasach wystarczy tylko otworzyć internet, by natrafić na tego typu ogłoszenie. Ale… czym właściwie są prawo jazdy? Bo ten, to nigdy nie jeździł samochodem z pewnością może powiedzieć, że temat prawa jazdy jest dla niego czarną magią. Jak w ogóle to się zdaje? Ile czasu trzeba, zanim będziemy posiadaczami dokumentu potwierdzającego umiejętność jazdy? Wiele osób, szczególnie laików w dziedzinie motoryzacji, zadaje sobie właśnie takie pytania.

Czym jest prawo jazdy?

Czy to prawo jazdy na tira, czy to prawo jazdy na jakiś inny pojazd, to po prostu dokument wydany przez organ państwowy, samorządowy lub regionalny. Dokument ten potwierdza uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi. Krótko mówiąc, dokument taki potwierdza umiejetność jazdy autem.

prawo jazdy na tiraJak to dawniej bywało?

Ciekawa jest również historia uzyskiwania prawa jazdy. Dzisiaj prawo jazdy na tira jest dość powszechne, ale wszystko miało przecież swoje początki. Pierwsze prawo jazdy były wystawione jednak w 1888 roku dla… Karla Benza. Carl Benz to oczywiście pionier motoryzacji. Wówczas jednak posiadanie prawa jazdy wiązało się z różnymi ciekawostkami. Jak wszystko, co nowe, budziło wręcz… zgorszenie ludzi. Pierwszy samochód, który pędził po europejskich ulicach roztaczał wokół siebie bowiem niemiłosierny hałas. Wiązało się to również ze strasznym zapachem. Dlatego mieszkańcy niemieckiego miasteczka, po którym jeździł Carl Benz wysyłali skargi do władz, aby ograniczyć możliwość jeżdżenia samochodem. Wówczas Karl Benz zwrócił się do Wielkiego Księcia Badenii i od niego otrzymał pisemne zezwolenie na prowadzenie auta na drogach publicznych. Było to oczywiście pierwsza na świecie prawo jazdy. Trzeba przyznać, że wiąże się z nim bardzo ciekawa historia.

Co było dalej?

Następnie wprowadzono pierwsze powszechne prawo jazdy. Miało to miejsce w 1903 roku i wprowadziła to prawo pierwsza brytyjska ustawa o pojazdach silnikowych. Podobnie jak dziś w przypadku prawa jazdy na tira pojazd musiał być zarejestrowany w lokalnym urzędzie. Z kolei kierowca musiał udowodnić władzom, że potrafi taki pojazd prowadzić. Ważne też było to, aby kierowca miał co najmniej 17 lat. Co ciekawe, ówczesne prawo jazdy dawało tylko możliwość poruszania się w tempie 32 kilometrów na godzinę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ