Prostownik do akumulatora – sprawdzone narzędzie do ładowania

0
1640
Prostownik do akumulatora – sprawdzone narzędzie do ładowania

Każdy posiadacz samochodu powinien posiadać prostownik. Nikt bowiem nie wie, kiedy akumulator rozładuje się na tyle, by uruchomienie auta nie było możliwe.

Przyczyny awarii akumulatora

Właściwe użytkowanie akumulatora powinno nam zagwarantować kilka lat bezawaryjnej pracy. Jednak wpływ na jego żywotność ma wiele czynników. Dlatego tak ważne jest dbanie o to urządzenie, pomimo że wiele osób określa je jako bezobsługowe. Na co więc zwracać uwagę? Najlepiej zacząć od utrzymania baterii w czystości. Wszelkie zabrudzenia bowiem prowadzą do zwarć, które prowadzą do przedwczesnego rozładowania akumulatora. Sprawdźmy też mocowanie baterii. Jeśli dojdzie do jej poluzowania, to na wskutek drgań może dojść do uszkodzenia ogniw. Wówczas nie będzie ona nadawała się już do niczego. Kolejne przyczyny awarii wiążą się już bezpośrednio z kwestią ładowania.

Przeładowanie i rozładowanie akumulatora

Dla akumulatora niekorzystne jest zarówno niedoładowanie, jak i przeładowanie. Pierwsza sytuacja dotyczy szczególnie pojazdów używanych rzadko lub na krótkich dystansach. Wówczas alternator nie zdąży doładować baterii w tak krótkim czasie. W ten sposób dochodzi do obniżenia pojemności akumulatora. To z kolei wpływa na obniżenie wartości prądu rozruchowego. W takiej sytuacji możemy mieć problem z uruchomieniem auta nawet przy niewielkim mrozie. Przeładowanie natomiast związane jest z awarią regulatora napięcia. Efektem tej usterki jest spłynięcie materiału aktywnego z ogniw, co kończy się uszkodzeniem akumulatora. Uważajmy też na głębokie rozładowanie baterii. To stan, gdy w urządzeniu praktycznie nie ma prądu. Pozostawienie akumulatora na dłużej w takiej sytuacji może doprowadzić do zasiarczenia i uszkodzenia ogniw. Jeśli pozostawimy taką baterię na mrozie to zamarznięte elektrolity rozsadzą obudowę. Jest to bardzo niebezpieczne.

Prostownik do akumulatora najlepszym rozwiązaniem

Co zrobić, by nie dopuścić do wspomnianych sytuacji? Najlepiej zaopatrzyć się w prostownik do akumulatora. Współczesne modele oferują szereg funkcji, które czynią z nich urządzenia bardzo praktyczne. Prostowniki mikroprocesorowe oferują ładowanie w kilku trybach. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Ważną funkcją jest możliwość ładowania różnych rodzajów akumulatorów, zarówno 12, jak i 24V. Dzięki temu jedno urządzenie pozwala ładować wszystkie posiadane przez nas auta. Takie prostowniki oferuje firma Telwin. Dzięki nim optymalnie naładujesz każdy akumulator. Co ciekawe, urządzenie te posiada także opcję rozruchu, która jest bardzo przydatna, szczególnie w trasie. Rozruch 570A pozwoli nam uruchomić nie tylko auto osobowe, ale także ciągniki, vany, czy lekkie ciężarówki. Prostownik oferuje możliwość ładowania normalnego i przyspieszonego. Ta druga opcja jest jednak przeznaczona do określonego typu akumulatorów. Ładowanie w ten sposób baterii starego typu może je bowiem osłabić. Najważniejsze jednak jest to, że tego typu prostownik bezpiecznie naładuje nasz akumulator. Dzięki niemu nie przeładujemy go, tylko optymalnie uzupełnimy pojemność baterii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ