Silnik elektryczny do samochodu

0
5070
silnik elektryczny do samochodu

Porozmawiamy dzisiaj o temacie niezwykle ciekawym. Mianowicie o silnikach elektrycznych do samochodu. Temat który wzbudza olbrzymie kontrowersje, zwłaszcza w Polsce. Od momentu w którym silniki elektryczne do samochodu zaczęły być produkowane, spotkały się one z naprawdę sporym zainteresowaniem wielu osób. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników przerażonych faktem, że silnik elektryczny może być zakupem koniecznym w najbliższym czasie, a zwykłe benzyniaki czy diesle odejdą do lamusa. Nie jesteśmy tutaj jednak po to żeby demonizować silniki elektryczne tylko aby porozmawiać o tym czym cechują się silniki elektryczne do samochodu.

silnik elektryczny do samochoduPierwszą rzeczą na jaką chcemy zwrócić uwagę to to, jak działa silniki elektryczne i jaka firma je dostarcza. Okazuje się, że samochody Tesli są wyposażone w silniki TM4. Bezszczotkowy silnik elektryczny prądu zmiennego z magnesami trwałymi firmy TM4, który wykorzysta Tata w swoich samochodach wykonany jest w specyficznej topologii, w której wirnik jest na zewnątrz stojana. Taka konstrukcja powoduje, że silnik charakteryzuje się wyższym momenetem obrotowym, lepszą mocą właściwą i większą sprawnością (96%), niż silniki w wykonaniach tradycyjnych. Maksymalna moc silnika MΦ120 to 120 kW (163 KM), a moc ciągła to 37 kW (50 KM). Maksymalny moment obrotowy wynosi natomiast 170 Nm, a ciągły 60 Nm. Dodajmy, że silnik ten waży tylko 26 kg, czyli łatwo policzyć, że osiąga 1,42 kW z 1 kg masy przy pracy znamionowej oraz aż 4,6 kW z 1 kg masy przy pracy z maksymalną mocą. Co ciekawe TM4 współpracuje też z Magna International, która na bazie silników TM4 chce stworzyć nowy napęd elektryczny.

Jak widać samochody elektryczne wcale nie są takie słabe jak wydaje się niektórym. Przeciwnie posiadają one naprawdę sporą moc i mogą bez problemu konkurować z takimi samochodami jak te wyposażone w silniki diesla czy zwykłe benzyniaki. Dlaczego więc tak mało osób w Polsce decyduje się na silnik elektryczny do samochodu i w ogóle unikają samochodów Tesli? Cóż, przyczyna takiego stanu rzeczy jest niezwykle prosta. Za samochód Tesli na ten moment należy zapłacić ponad 100 000 złotych. Trudno więc się dziwić, że dla wielu osób, jest to naprawdę spory wydatek. Jednak wydaje nam się, że w niedługim czasie ceny ulegną znacznej zmianie. Po pierwszej fali nowości, wartość samochodów Tesli szybko spadnie i będą one dostępne dla większej rzeszy odbiorców.

[Głosów:25    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ