Wady opon niskoprofilowych

0
2361
Wady opon niskoprofilowych

Niskoprofilowe opony na trwałe weszły do użycia już wiele lat temu. Jakie są ich wady a jakie zalety?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zacząć od tego czym jest profil opony. W błędnym przekonaniu wielu kierowców myśli, iż jest to wysokość boku opony przedstawiana najczęściej w milimetrach. Profil opony to stosunek wysokości opony do jej szerokości.

Niskoprofilowe opony przez długi czas użytkowania, montowane były przede wszystkim w autach stricte sportowych. Miało to swoje wytłumaczenie, zbyt wysokie i wąskie opony przy autach dużej mocy, po prostu się nie sprawdzały.

Profil przeciętnej opony mieści się w granicach 60-80. Warto dodać, że przy zachowaniu przeciętnej szerokości opony, opony niskoprofilowe są znacznie szersze od tych klasycznych. a wysokość opon może wynosić minimalnie 30% szerokości, a więc są to opony bardzo niskie.

Decydując się na zakup takich opon, nie można zapominać iż najprawdopodobniej będzie konieczna wymiana felg. Niekiedy może pojawić się tutaj problem z szerokością nadkoli. Ogromne alufelgi bowiem często się w nich nie mieszczą. Rozważając zakup takich opon, warto więc brać to pod uwagę. Jakie są korzyści wynikające z użytkowania takich opon? Opony niskoprofilowe zapewniają dobre własności jezdne, lepszą przyczepność zauważalną szczególnie przy pokonywaniu zakrętów. Są jednak również minusy takich opon. Pod szeroką oponą gromadzi się sporo deszczu lub błota pośniegowego a więc przyczepność takich opon może być w trudnych warunkach dość słaba.

Czy warto używać takich opon? Opony niskoprofilowe, założone na ładne duże felgi, niewątpliwie poprawiają wygląd pojazdu, dodają mu sportowego charakteru, poprawiają własności jezdne ale tylko na suchych przyczepnych drogach. Przy drogach zaśnieżonych, może być już gorzej, warto również pamiętać o tym że szerokie niskoprofilowe opony to większe opory toczenia a więc wyższe zużycie paliwa. Jazda na takich oponach może być również mniej przyjemna z innych powodów. Pokonując nierówności drogowe, możemy odczuwać większe wstrząsy. Zakup takich opon powinien być więc bardzo przemyślany. Jeśli godzimy się na wady takich opon, zakup jest dobrym wyborem. Jeśli jednak zależy nam na komforcie jazdy, warto nad zakupem opon niskoprofilowych poważnie się zastanowić.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ