Wybieramy najlepszy fotelik samochodowy dla dziecka

0
1297
Wybieramy najlepszy fotelik samochodowy dla dziecka

Na terenie Polski obowiązuje nakaz przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Chodzi przede wszystkim o zachowanie wszelkiej ostrożności, eliminowanie niebezpieczeństw podczas podróżowania, ale również komfort wszystkich osób, które w pojeździe się znajdują. Jak wybrać odpowiedni fotelik? Na co zwrócić uwagę? Okazuje się, że jest to temat ważny także ze względów finansowych – dla wielu rodziców jest to spora inwestycja.

Producent

Przede wszystkim rodzice powinni wziąć pod uwagę renomę producenta takich fotelików. Ten powinien posiadać wszelkie certyfikaty i atesty, na podstawie których tworzy foteliki samochodowe. Ci najlepsi inwestują również w realizację testów wytrzymałościowych. Sprawdzają, jak ich fotelik sprawdza się w przypadku kolizji czy niebezpiecznego wypadku na drodze. Właśnie w tej sposób określa się jakość tego rodzaju wyposażenia auta.

Fotelik, który ma służyć dziecku

Pomimo iż polskie prawo przewiduje dzisiaj jazdę w foteliku według wzrostu dziecka, to producenci oferują na przykład foteliki sparco, które dopasowuje się względem wagi dziecka. Wydaje się to optymalnym rozwiązaniem, bo waga może określić wiek i wielkość dziecka. Chodzi nam przecież o to, by maluch był w pełni bezpieczny. Nie ma mowy, by pasy bezpieczeństwa ściskały go zbyt mocno albo były za bardzo poluzowane. Dla noworodków producenci bardzo często dokładają też specjalną podkładkę ochronną pod główkę.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że fotelik ma być dopasowany do modelu auta. Nie wszyscy zdają sobie pewnie sprawę, ale pasy bezpieczeństwa mogą być inaczej usytuowane albo tylna kanapa inaczej obsadzona. Przez to fotelik może nie spełniać swojej funkcji. Nie liczy się wtedy najlepszy akumulator trakcyjny Trojan ani silnik o dużej mocy, ale właśnie bezpieczeństwo, na które trzeba postawić, wybierając fotelik, w którym będzie podróżować nasze dziecko.

Kolejny aspekt to wygoda. Wybierając fotelik do samochodu, dobrze jest wybrać taki, którego obicie wykonane jest z solidnego materiału, który nie będzie powodować nadmiernego pocenia. Weźmy pod uwagę, że dziecko siedzi w nim czasem kilka godzin bez możliwości poruszania się. Dobrze jest również, kiedy fotelik można z łatwością wyczyścić.

Istotne jest również to, by w miarę możliwości po fotelik jechać samodzielnie i dopasować go konkretnie do samochodu, w którym będzie on wykorzystywany. Pamiętajmy, że nie liczy się jego wygląd, bo fotelik nie jest designerskim dodatkiem do wnętrza auta. Tutaj priorytetem jest bezpieczeństwo i to musimy bezwzględnie przestrzegać.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ