Zima przyjazna dla kierowcy

0
1983

Biały, puchowy krajobraz, zdrowy i przyjemny mróz, okazja do jazdy na nartach – zima ma swoje uroki, ale niestety dla kierowców, z punktu widzenia prowadzenia pojazdu kojarzy się dużo mniej przyjemnie. Wystarczy pomyśleć o śliskiej nawierzchni, zmrożonych szybach i zimnym wnętrzu, żeby stracić całą przyjemność siadania za kółkiem. Na szczęście istnieją dodatkowe elementy wyposażenia samochodów, które zdecydowanie poprawiają komfort jazdy w zimie. Warto przyjrzeć się im dokładniej.

Zamiast drapania podgrzana szyba

Jedną z najbardziej doskwierających kwestii związanych z zimowym korzystaniem z samochodu jest sprawa jego przygotowania do jazdy, czyli walka ze zmrożonymi szybami. Trudno więc się dziwić, że podgrzewana tylna szyba od dawna stanowi podstawowe wyposażenie aut dostępnych na rynku. Podobnie zresztą jak lusterka boczne z podgrzewaniem, które praktycznie od kilkunastu lat goszczą już na rynku samochodowym jako popularne udogodnienie zimowej walki kierowców z mrozem. To jednak nie wszystko. Coraz częściej w nowych autach można spotkać także standard gwarantujący podgrzewanie również przedniej szyby. Rzecz jasna wszystko to zdecydowanie przyspiesza możliwość ruszenia z miejsca.

Zawsze ciepłe dłonie

Coraz popularniejszymi elementami wyposażenia, które ułatwiają zimowe podróżowanie i czynią je dużo przyjemniejszym są: podgrzewana kierownica i fotele. Jazda w zimowych rękawiczkach nie jest rzeczą ani wygodną ani bezpieczną, ponieważ znacznie utrudnia pewny chwyt tak konieczny w trakcie prowadzenia pojazdu. Z drugiej strony trzymanie zimnej kierownicy również nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli wsiadamy rano do samochodu, który przez całą noc przebywał na mrozie. Dlatego podgrzewana kierownica jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwala na bezpieczne oraz dużo przyjemniejsze prowadzenie. Z drugiej strony sceptycy zwracają uwagę, że najczęściej nagrzewa się tylko i wyłącznie w jednym miejscu wieńca kierownicy, a i dłonie nagrzewane są tylko z jednej strony. Dlatego warto również pamiętać, że oczywiście jest to tylko dodatkowe udogodnienie, które może być wykorzystywane według indywidualnych potrzeb.

Ciepłe siedzenia w aucie przez cały rok

Podobnie ma się sprawa z podgrzewanymi siedzeniami w samochodzie, które również zdecydowanie poprawiają komfort podróży w trakcie gdy temperatura poza samochodem jest niska. Wprawdzie systemy podgrzewające fotele w autach wciąż należą do dodatkowego wyposażenia, z którego korzysta tylko część właścicieli nowych samochodów to jednak, ze względu na swoją praktyczność, stają się coraz popularniejsze i częstsze. W końcu trudno sobie odmówić ciepłego fotela gdy na dworze panuje zimowa aura.

Komfort i bezpieczeństwo

Poza tymi podstawowymi i coraz popularniejszymi udogodnieniami, które ułatwiają jazdę w trakcie zimy oraz czynią ją dużo przyjemniejszą, warto wspomnieć jeszcze o takich godnych uwagi elementach wyposażenia jak chociażby grzałki przy zbiornikach z płynami (misce olejowe czy zbiorniku z płynem do spryskiwaczy), a także podgrzewanych dyszach spryskiwaczy. Jednak jazda zimą to potrzeba nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwa. Dlatego też nowoczesne samochody, jak Mazda 3 łączą w mistrzowski sposób w swoim wyposażeniu te dwa elementy, o czym świadczy chociażby wyróżnienie w dziedzinie doskonałych osiągów i innowacyjnej stylistyki stworzonej z myślą o użytkowniku, jaką może pochwalić się ten samochód. Decydując się na wybór nowego auta oraz wybierając jego wyposażenie warto mieć na uwadze także to jak będzie się nim jeździć przez cały rok, także w sezonie zimowym.

Więcej szczegółów na stronie o Mazda 3.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ