Kierowcy często zastanawiają się, czy można mieszać oleje silnikowe różnych marek i o zróżnicowanych właściwościach, np. lepkości. Informacji szukają na forach internetowych, gdzie nie zawsze można zdobyć wiarygodną wiedzę. Czasami decydują się po prostu na takie rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebują dolać pilnie oleju, na przykład w trakcie długiej trasy. Dlatego warto się dowiedzieć, czy można mieszać oleje silnikowe.
Mieszanie olejów silnikowych – czy wpłynie źle na działanie samochodu?
Mieszanie olejów silnikowych niekoniecznie musi być powodem awarii w aucie. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i mieć na pod ręką wysokiej jakości produkty, spełniające normy zakładane przez producenta silnika. Odpowiedni olej można dobrać m.in. na Deler.pl. Jak powinno przebiegać mieszanie oleju, aby nie prowadziło do uszkodzenia silnika oraz innych podzespołów samochodu?
Na początku należy sprawdzić, których olejów kategorycznie nie wolno mieszać – mogą to być na przykład oleje przemysłowe lub do układów hydraulicznych, sprężarek, czy skrzyń biegów. Omyłkowo dolany zły olej, może sprawić, że zostaną poważnie uszkodzone uszczelki i łożyska.
W jakich sytuacjach można mieszać oleje silnikowe?
W pewnych sytuacjach nie trzeba się zastanawiać, czy można mieszać oleje silnikowe. Dzieje się tak w momencie, kiedy są to substancje tego samego typu, na przykład oleje mineralne, półsyntetyczne lub syntetyczne. Najważniejszym warunkiem, oprócz tego, aby były tego samego typu, jest również to, aby wpisywały się w zalecenia producenta samochodu.
Kolejnym często zadawanym pytaniem, jest nie tylko to, czy oleje silnikowe można mieszać, ale również, jak wpływają na działanie silnika nieco inne parametry olejów, na przykład lepkość. Dobrą wiadomością jest to, że jeżeli dobierze się dwa oleje tego samego typu, ale o innej klasie lepkości, to w efekcie nie doprowadzi to do zniszczenia całego układu napędzającego, ale najwyżej do zmniejszenia jego efektywności. Na przykład, jeżeli stosujemy olej z 10W-40, silnik nie ulegnie uszkodzeniu jeśli dolejemy do niego ten o oznaczeniu lepkości 5W-40.
Czy zawsze można mieszać olej? Kiedy nie należy tego robić?
Nie zawsze jednak można łączyć oleje. Mieszanie olejów będzie wyjątkowo niebezpieczne dla działania silnika na przykład wtedy, gdy wlewa się olej mineralny lub półsyntetyczny do syntetycznego. Jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania?
Pierwszym objawem będzie znaczne zmniejszenie wydajności silnika, które jest skutkiem obniżenia stabilności termicznej mieszanki smarującej. Kolejnym aspektem, który wpływa na to, że mieszanie nieodpowiednich olejów silnikowych może być naprawdę niebezpieczne, jest to, że efektem jest odkładanie się nagarów i zanieczyszczeń w znacznie szybszym tempie, niż normalnie. Oprócz tego może nastąpić zwiększenie stopnia zużycia oleju i pojawienia się usterek jednostki napędowej.
Na co zwrócić uwagę, mieszając oleje silnikowe?
Klasa jakości, lepkość i zalecenia producenta – to ważne zagadnienia, o których należy zawsze pamiętać. Jednak, czy mieszanie oleju ogranicza się tylko do wymienionych kwestii? Na pewno nie, są jeszcze inne aspekty, na które należy zwrócić uwagę.
Pierwszym z nich jest na pewno to, aby utrzymywać olej na bezpiecznym poziomie, a także zadbać o czystość poszczególnych komponentów tak, żeby mnie wystąpiły problemy z prawidłowym działaniem mechanizmów jednostki napędowej. Mieszanie olejów owszem, jest dozwolone, jednak lepiej ograniczyć ryzyko ewentualnej awarii i postarać się znaleźć olej zgodny z aktualnie znajdującym się w silniku. W ostateczności można opróżnić, a następnie z powrotem uzupełnić cały zbiornik ponownie. Jest to po prostu najlepszy sposób na to, aby zapewnić płynne działanie jednostce napędzającej.
Warto mieć pod ręką odpowiedni olej
W przypadku, gdy kierowca zostanie postawiony przez nagłą koniecznością uzupełnienia oleju, będzie zmuszony do wybrania którejś z dostępnych opcji, na przykład na stacji paliwowej. Niestety nie zawsze można znaleźć odpowiedni produkt. Mieszanie oleju silnikowego powinno zostać przeprowadzone zgodnie z wcześniej opisanymi zasadami, dlatego warto mieć pod ręką zawsze odpowiedni produkt, który spełnia wszelkie opisane wymagania.
Co więcej, szczególnie wtedy, kiedy wybieramy się w dłuższą trasę, należy wcześniej sprawdzić stan oleju oraz zabrać ze sobą jego zapas. W sytuacji, kiedy wybieramy się np. na wakacje za granicę, możemy mieć problem z zakupem takiego samego oleju, jaki stosujemy w samochodzie.
Ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę
Podsumowując, jakie oleje można mieszać? Powinny być to produkty, których charakterystyka wpisuje się w zalecenia producenta. Muszą mieć również odpowiednie parametry. Biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie, nie trzeba będzie się martwić, że mieszanie olejów będzie powodem poważnej awarii i kosztownych wizyt w serwisach mechanicznych.