Dlaczego wycieraczki są niezbędnym elementem pojazdu?

0
1439
Dlaczego wycieraczki są niezbędnym elementem pojazdu?

Przemieszczanie się samochodem to niewątpliwie duże ułatwienie i skrócenie czasu podróży. Jednak wiele razy zdarza się, że podczas jazdy nagle zaczyna padać ulewny deszcz, ograniczający widoczność niemal do zera. Wtedy dopiero doceniamy wagę wycieraczek samochodowych. Nawyk sprawia, że natychmiastowo je uruchamiamy (lub w nowszych pojazdach włączają się automatycznie). To dzięki nim możliwe jest kontynuowanie jazdy w trudnych warunkach. Inną sytuacją, kiedy zaczynamy doceniać sprawność układu odpowiadającego za przejrzystość szyby czołowej, jest okres zimowy. To wtedy właśnie z nieba spada biały puch. Na szczęście, dzięki sprawnym wycieraczkom, w większości przypadków wystarczy wsiąść do pojazdu i je po prostu włączyć.

Powodów, dla których warto dbać o mechanizm wycierania przedniej szyby, jest wiele. Dlatego właśnie powinno się regularnie wymieniać pióra wycieraczek, które jako jedyne mają bezpośredni kontakt z szybą, przez co najczęściej ulegają zużyciu. Jak więc poprawnie je dobrać tak, by pasowały i kiedy dokonywać wymian ? Sprawdźmy!

Jaki powinien być interwał wymiany piór wycieraczek?

Specjaliści branży motoryzacyjnej twierdzą, że pióra wycieraczek powinno zmieniać się co pół roku. Wydawać by się mogło, że to dość często, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne zadanie one wykonują. 

Warto zwrócić więc uwagę, że pracują w różnych warunkach. Zarówno latem, podczas dużych upałów, kurzu, ulewnych deszczy, jak i zimą, kiedy to na dworze panują siarczyste mrozy, a na szybach pojazdów zalega śnieg i lód. Jest to jednak czas umowny, określony przez producentów piór. Jeśli samochód jest eksploatowany sporadycznie, mogą zachować swą pełną sprawność nawet kilka lat.

Kolejną kwestią wpływającą na żywotność piór wycieraczek są warunki, w jakich samochód jest eksploatowany i to, czy o nie odpowiednio dbamy. Jeśli auto nie przebywa większości czasu na palącym słońcu lub w skrajnie ujemnych temperaturach, a na szybie nie zalega kurz ani drobinki piasku, na pewno posłużą dużo dłużej.

Po czym poznać, że już pora na zmianę?

Najczęstszym problemem, który od razu rzuci się w oczy, będą smugi, które powstają na powierzchni szyby podczas przemywania płynem do spryskiwaczy. Warto jednak zaznaczyć, że czasami wynika to z zabrudzenia powierzchni gumy, która jest kluczowym elementem pióra wycieraczek. Przed wymianą należy dokonać próby wyczyszczenia powierzchni – jeśli to nie pomoże, dopiero wtedy należy je wymienić. Kolejnym objawem, świadczącym o ich zużyciu, będzie nieprzyjemny dźwięk wydobywający się podczas tarcia pióra wycieraczki o szybę. Najczęściej wynika to faktu, że guma nie zachowuje już odpowiedniej miękkości lub po prostu jest już nadmiernie wytarta. 

Jak dobrać wycieraczki?

Pierwszym aspektem, który powinno się wziąć pod uwagę, dopasowując pióra wycieraczek do konkretnego modelu pojazdu, jest odpowiedni uchwyt. Zależy to od ramienia mechanizmu wycieraczek. Najczęstszym typem jest mocowanie haczykowe. 

Drugą sprawą jest odpowiednia długość piór wycieraczek. Jeśli nie mamy pewności, jakie wycieraczki należy kupić do danego samochodu, specjaliści w sklepach motoryzacyjnych chętnie pomogą w wyborze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ